Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – piatok 18.11.2022

Piatok 18.11.2022

Ján rozpoznáva Pánov hlas, keď k nemu opäť prehovorí. Rozpoznávame jeho hlas keď k nám hovorí? Čím viac času strávime v jeho prítomnosti, v chvále a uctievaní, a v tichom načúvaní, tým jednoduchšie bude rozoznať jeho hlas.

Vyslovené slovo má veľkú moc. Ústami vieme žehnať aj preklínať. Vieme poučiť alebo podvádzať. Vieme povzbudiť alebo kritizovať. Ak hovoríme to, čo hovorí náš Otec, naše slová menia naše srdce. A naviac, sú vždy účinné, vždy sa im podarí splniť svoj účel. Pre tých, čo ich rozpoznávajú, sú slová Božie veľmi cenné. Našim problémom je, že nerozpoznávame Otcove slová, keď sú k nám hovorené do našich sŕdc.

Teraz nám Písmo ukazuje dve skupiny ľudí. Tí, ktorí počujú slová Božie a tí, ktorí nie. Tí, ktorí nedokážu počuť Božie slová sú sústredení na Zákon. Pravidlá v ich srdci majú vysokú hodnotu a vyžadujú si, aby všetci naokolo dodržiavali stovky týchto pravidiel a zákonov. Ich slová kritizujú a súdia. Ježiš nemá rovnaké hodnoty, a preto ho kritizujú a súdia. Sú ochotní ho zničiť, len aby chránili svoje hodnoty. Nesúďte ich. Sú poháňaní pravidlami v ich srdciach. Kým Boh nezmení ich srdcia, nedokážu robiť inak, ani rozpoznať Boha, keď ho počujú. A jedine jeho slová a jeho láska dokážu zmeniť ľudské srdce.

Tí, ktorí ho dokážu počuť, sú zameraní na ich vlastné potreby. Ježiš uzdravuje bolesť v ľudskom srdci. Jeho slová žehnajú, poučujú a povzbudzujú. Niet divu, že všetci ľudia utláčaní úradmi ho počúvajú. V skutočnosti Ježiša obklopuje toľko ľudí, ktorí ho milujú, že úrady ho nemôžu zničiť, pretože sa boja ľudí.

Úrady majú mať moc, ale v skutočnosti sú bezmocné. Ježiš v spoločnosti nemá žiadne postavenie a napriek tomu je mocný.

Aký to má zmysel? Chceš byť obklopený ľuďmi, ktorí ťa milujú? Tak rob, ako ti hovorí Ježiš. Použi slová, aby si požehnával, poúčal a povzbudzoval. Keď budeš toto robiť, budeš hovoriť slová tvojho Otca na nebi. Jeho slová uzdravia srdcia z kameňa a dajú im srdcia z mäsa.

Vychádza kniha biblických zamyslení od manželov Hoxarovcov: Kráčanie v Otcovej láske

Kniha obsahuje výber z biblických zamyslení na liturgické čítania rímskokatolíckeho obradu, ktoré vznikali v rokoch 2018 – 2022. Môžete si ju objednať online.