Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – piatok 2.9.2022

Piatok 2.9.2022

V dnešnom čítaní nám Pavol dáva užitočný pohľad na dôležitú otázku. ‚Ako ma vidia iní ľudia?‘ Pavol napísal: „Nech nás takto každý pokladá za Kristových služobníkov a správcov Božích tajomstiev.” Inými slovami, ak nás takto ostatní vidia, potom by sa mohli duchovne živiť z nášho vzťahu. A potom Pavol vysvetľuje, ako nás môžu takto vidieť. (Milujem jeho praktické učenie.) Je to o vernosti a dôveryhodnosti. „A od správcov sa už vyžaduje, aby bol každý verný….“ Sme Kristovými služobníkmi a správcami Božích tajomstiev, a preto musíme byť vernými služobníkmi a dôveryhodnými správcami. To znamená, že musíme verne a pravdivo odhaľovať Božie tajomstvá iným, tak ako to robil Ježiš. A ako to Ježiš robil? Svojím životom aj slovami. Je tu však výzva. Keď odrážame Krista v našich životoch a v našich slovách, tí, ktorí sú proti Kristovi, sú aj proti nám. Každá akcia vyvolá reakciu. Ako sa teda správame, keď sme negatívne posudzovaní za to, že sme verní služobníci a dôveryhodní správcovia? (Reakcia tých, ktorí nechcú mať žiadny vzťah s Kristom, nás povzbudzuje, že sme na správnej ceste.) Pavol vysvetľuje: „…No mne naozaj málo záleží na tom, či ma súdite vy alebo iný ľudský súd. Ani sám seba nesúdim, lebo nie som si ničoho vedomý, ale to ma neospravedlňuje. Pán je môj sudca. Preto nesúďte nič predčasne, kým nepríde Pán…“ Sme verní služobníci a dobrí správcovia, keď nám nezáleží na posudzovaní od iných. Tiež vtedy, keď nesúdime sami seba a keď nesúdime iných. To znamená, že by sme sa mali vyhýbať posudzovaniu motívov konania, či už našich alebo ostatných. Napríklad povedať, že niekto je neproduktívny, je pozorovanie, ale povedať, že je lenivý, je posudzovanie. Keď posudzujeme, veríme, že je neproduktívny, pretože sa tak rozhodol, aj keď by mohol byť produktívny, keby chcel. Vyhlasujeme ho teda za nezodpovedného a vinného.

Pavol vysvetľuje, prečo by sme sa mali vyhýbať predčasnému posudzovaniu motívov. Je jednoducho hlúpe niekoho súdiť, keď mnoho faktov nepoznáme. “…On osvetlí, čo je skryté v tme, a vyjaví úmysly sŕdc….” Väčšina ľudí málo rozumie pohnútkam vlastných sŕdc a ešte menej pohnútkam iných. Akékoľvek posudzovanie týchto vecí je preto nedôveryhodné. Kristus je ten, ktorý odhaľuje skutočné motívy nášho srdca, ktoré musíme všetci poslúchať; všetci sme rovnakí. Boh pozoruje naše nedostatky, ale nesúdi nás za ne. Pavol prorokuje niečo úžasné. “…Vtedy každý dostane pochvalu od Boha.”

Chceš prijať chválu od Boha, keď Ježiš príde? Teraz už vieš ako. Vyhni sa názorom na motívy konania, či už sú tvoje alebo iných. A prečo to robiť? Pretože žiadny z týchto názorov nie je založený na plnej znalosti faktov. Ba čo viac, vybuduješ si lepšie a pevnejšie vzťahy a budeš šťastnejší a pokojnejší.