Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – piatok 22.3.2024

ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Drahí naši odberatelia biblických zamyslení! Ďakujeme, že sme formou lectio divina mohli spolu prejsť cestu Novým zákonom od Skutkov apoštolov až po Apokalypsu. Od 11.3.2024 vám začíname zasielať nové zamyslenia nad dennými liturgickými čítaniami, ktoré budú opäť písať Robert a Vicki de Hoxar. Za ten čas, pokiaľ nás budú Božím slovom každý deň sprevádzať Hoxarovci, by sme radi formou lectio divina pripravili štyri evanjeliá a takto skompletizovali Nový zákon (viac o kampani #4evanjeliá pozrite dole). Veríme, že sa vám táto dočasná zmena bude páčiť.

Piatok 22.3.2024

Kto je sudca?

Jeremiáš čelil odporu. Pre Jeremiáša Božie slová horeli v jeho srdci ako oheň a nemohol byť ticho. Ľudia sa mu za jeho posolstvo posmievali a nazývali ho ‚mužom, ktorý žije v hrôze‘, keďže jeho posolstvo predpovedalo hrozné udalosti vedúce k pádu Jeruzalema a k exilu. Dokonca aj jeho priatelia sa proti nemu obrátili, striehli a čakali na jeho pád. Niekedy môžu ľudia obrátiť naše slová proti nám, čo môže byť veľmi zraňujúce. Stalo sa mi to. Stalo sa to aj tebe? Za týchto ťažkých okolností neprekvapuje, že Jeremiáš zápasil so zúfalstvom a depresiou. Pochopil, že Boh pozná myšlienky našich myslí a sŕdc a tak sa rozprával s Bohom. Volal k Pánovi vo svojom súžení. Je lepšie vzývať Pána, ktorý počuje a rozumie, ako potlačiť svoje ťažkosti dovnútra alebo ich popierať.

Dávid čelil odporu zo strany Šaula, susedných kráľov a dokonca aj zo strany vlastnej rodiny. Čelil smrti a skaze, ale v týchto ťažkých situáciách volal k Pánovi, ktorý ho zachránil. Pamätám si na časy, keď som bola konfrontovaná so smrťou a skazou. 18. žalm sa pre mňa stal skutočnosťou a volala som k Pánovi. Situácia trvala dva týždne, potom ma „Pán zachránil a vyviedol na priestranné miesto. Zachránil ma, lebo má vo mne záľubu“ (Žalm 18,19). A teší sa aj z teba. Bez ohľadu na ťažkú situáciu, ktorej čelíš, porozprávaj sa s ním o tom a vedz, že on počuje, stará sa a pracuje na danej situácii.

Ježiš tiež čelil odporu náboženských vodcov, ktorí ho chceli ukameňovať, pretože tvrdil, že je jedno s Otcom. Boli tak zameraní na zákon a robili všetko správne, že nevideli význam mnohých zázrakov, ktoré Ježiš urobil. Boli duchovne slepí. Súdili. Aké ľahké môže byť posudzovať situácie a iných ľudí a nevidieť ich tak, ako ich vidí Ježiš.
Vicky

Sú dva dobré dôvody, prečo musíme nechať Boha Otca, aby on bol tým, kto dá našim nepriateľom to, čo si zaslúžia.

Prvým je tento. Nemôžeme dať ľuďom to, čo si myslíme, že si zaslúžia bez toho, aby sme sami nesúdili. A ak sa rozhodneme súdiť druhých, potom vystúpime von z nebeského kráľovstva a vrátime sa do kráľovstva Zákona. Tým pozývame Zákon, aby bol Pánom nášho života. Zákon vládne skrze strach a tak strácame pokoj. Hneď ako si uvedomím, že mám odsudzujúce myšlienky, odmietam dovoliť, aby sa tieto myšlienky stali slovami. Namiesto toho prosím Ducha Svätého, aby mi pomohol vidieť danú osobu tak, ako ju vidí Otec Boh. A potom sa pýtam Otca, čo chce, aby som povedal. Takto som synom svojho Otca v nebesiach a požehnaním pre niekoho, koho môj Otec miluje. A zachovávam si pokoj.

Druhým je tento. Nepoznáme druhého človeka tak dobre ako Boh Otec. Vždy existujú dobré dôvody, prečo sa ľudia správajú tak, ako sa správajú. Tieto dôvody neospravedlňujú zlé správanie, avšak vysvetľujú ho. Pochopenie tohto nám môže pomôcť reagovať so súcitom namiesto súdu. Kedykoľvek sa chcem pomstiť, beriem na seba úlohu svojho Otca, pretože ‚pomsta je moja, hovorí Pán‘. Avšak nie som oprávnený ani schopný to urobiť tak, ako by to urobil on. Nie som teda synom svojho Otca a nie som požehnaním pre svojho nepriateľa. A strácam pokoj.

Jeremiáš mal veľa nepriateľov, no odmietol ich súdiť. Namiesto toho prosil, aby videl, ako sa im Boh pomstí. Jeremiáš žiadal spravodlivosť, ale chcel, aby ju priniesol Boh. Vo svojom súžení vzýval Pána, ktorý počul jeho hlas. Jeremiáš žil zo Zákona, ale aj z osobného vzťahu s Bohom.

Ježiš bol odlišný od obrazu Boha v Starej zmluve. Ježiš prišiel ako súcitný a milosrdný sudca a nie ako nahnevaný a násilnícky. Tým bol synom svojho Otca. Jeremiáš bol možno sklamaný, keď namiesto pomsty videl súcit. Avšak Jeremiáš žil dávno pred Ježišovým príchodom, takže nikdy nevidel Ježiša naplniť celý Zákon vytvorením kráľovstva lásky.

Mnoho ľudí považovalo Ježiša za rúhača a chceli ho ukameňovať, pretože taký bol Zákon. To je irónia. Sami sa rúhali, keď hovorili proti Ježišovi, pretože Ježiš je Boh. Ježiš však nežiadal, aby ich ukameňovali. Namiesto toho spochybnil ich chápanie Zákona pomocou Písma. A keď sa ho snažili chytiť, Ježiš im ušiel. Odišiel potom do kraja, kde Ján krstil a tam robil úžasné znamenia. Tým bol na hanbu svojim nepriateľom v Jeruzaleme. Stále počúvali dobré správy o tom, koho sa pokúsili zabiť. Možno si niektorí z nich uvedomili, akí boli nespravodliví.

Jemným, nenásilným spôsobom, ako prekonať odpor, je vzývať Pána, pokračovať v konaní dobra a nenechať sa rozptyľovať pokušením požadovať spravodlivosť. Koniec koncov, toto je spôsob ako sa správať tak ako Ježiš. To znamená, že sa správame ako synovia a dcéry voči nášmu nebeskému Otcovi. Druhí sú požehnaní a my si zachováme svoj pokoj.

Spotify

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť, sa môžu prihlásiť na odber TU.