Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – piatok 28.1.2022

Piatok 28.1.2022

Bolo práve obdobie v roku, keď králi vychádzali do boja, ale Dávid zostal doma. Myslím si, že pravdepodobne počúval ten nesprávny hlas; myšlienky, ktoré prišli od zlého. Možno si myslel: ‘Tento rok nemusím ísť’. ‘Túto situáciu môžem nechať na iných’. ‘Sú veľmi schopní, nepotrebujú ma’. ‘Som unavený’. ‘Potrebujem odpočinok’. ‘Nechám tú prácu na niekoho iného’. Myšlienky, ktoré sa mu preháňali hlavou, boli pokušením. Nerobil to, čo mal (ako kráľ) robiť. Mali ste niekedy takéto myšlienky?

Zlý hlas nám našepkáva cez myšlienky. Nie každá myšlienka, ktorá nám príde na myseľ, je naša vlastná. Niektoré sú od Boha, iné sú naše vlastné a niektoré pochádzajú od zlého. Božie myšlienky sú dobré, povznášajúce a prinášajú dobré ovocie, ako napríklad ovocie Ducha. Myšlienky od zlého sú negatívne, odsudzujúce a môžu byť pokušením, ktoré prinesie zlé ovocie. Budú niesť opak ovocia Ducha Svätého. Nie lásku, ale nenávisť, nie radosť, ale depresiu, nie pokoj, ale nepriateľstvo, nie trpezlivosť, ale precitlivelosť…a tak ďalej.

Dávid bol v paláci, kde pokušenie vystrčilo svoju škaredú hlavu. Dávid po svojej sieste vyšiel na strechu a uvidel Betsabe. Mohol to tam zastaviť. On sa však pozeral a spýtal sa, kto to je. Mohol to zastaviť tam. Keď zistil, kto to je, poslal po ňu. Mohol sa tam zastaviť. Raz s ňou mal styk a ona otehotnela. Mohol sa tam zastaviť a priznať si vinu. Ale namiesto toho sa snažil zmanipulovať udalosti, aby zakryl to, čo urobil. Zariadil, aby sa Uriáš vrátil domov v očakávaní, že bude spať so svojou ženou. Mohol sa tam zastaviť. Keď však Uriáš nešiel za svojou manželkou, Dávid zariadil, aby ho zabili. K hriechu cudzoložstva pridal aj hriech vraždy. Hriech poškvrňuje, šíri sa a hriech kazí. Vidíte to u Dávida a vidíte tento efekt vo svojom živote? Spoznávate chvíle, keď ste sa ‚mohli zastaviť tam?‘

V 51. žalme vidíme Dávidovu odpoveď na svoj hriech. Volal o milosť a odpustenie. Rozpoznal svoju neschopnosť žiť podľa Božieho štandardu dokonalosti tým, že sa rozhodol ísť proti Božím zákonom a manipulovať udalosti. Bez výhovoriek priznal svoju vinu a prosil o Božie očistenie a obnovu.

Nezažili sme žiadne iné pokušenie okrem toho, čo je bežné pre celé ľudstvo. Boh je verný; nenechá nás pokúšať viac, než znesieme. Keď sme v pokušení, vždy nám poskytne východisko, aby sme sa mu vyhli (1 Kor 10,13). Môžeme prestať kráčať v Dávidových šľapajach tým, že vezmeme do zajatia každú myšlienku. Môžeme rozpoznať myšlienky toho zlého a namiesto toho hľadať Božiu pravdu. Dokážeme rozpoznať pokušenie, keď príde, a zastaviť sa skôr, ako pôjdeme o krok ďalej. Ale ak zlyháme, môžeme prísť k nášmu milosrdnému Otcovi a požiadať ho o odpustenie a uznať svoju vinu. On nás očistí a vyslobodí. Ježiš už zaplatil cenu na kríži za všetky naše zlyhania.

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.