Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – piatok 5.4.2024

ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Drahí naši odberatelia biblických zamyslení! Ďakujeme, že sme formou lectio divina mohli spolu prejsť cestu Novým zákonom od Skutkov apoštolov až po Apokalypsu. Od 11.3.2024 vám začíname zasielať nové zamyslenia nad dennými liturgickými čítaniami, ktoré budú opäť písať Robert a Vicki de Hoxar. Za ten čas, pokiaľ nás budú Božím slovom každý deň sprevádzať Hoxarovci, by sme radi formou lectio divina pripravili štyri evanjeliá a takto skompletizovali Nový zákon (viac o kampani #4evanjeliá pozrite dole). Veríme, že sa vám táto dočasná zmena bude páčiť.

Piatok 5.4.2024

Pri veľkonočnej večeri povedal Ježiš svojim učeníkom: „Keď vstanem z mŕtvych, predídem vás do Galiley.” Keď Mária Magdaléna navštívila hrob, stretla mladého muža, ktorý jej povedal, že Ježiš žije a že ide pred nimi do Galiley a tam ho uvidia. Potom sa Mária stretla so samotným Ježišom, ktorý povedal to isté: „Choďte, oznámte mojim bratom, aby šli do Galiley, tam ma uvidia.” V ten istý deň sa Ježiš stretol s učeníkmi, ktorí boli zo strachu pred Židmi zhromaždení za zatvorenými dverami a ukázal im, že je živý a nie je duch (jedol ryby a duchovia predsa nejedia!). O týždeň neskôr boli učeníci zasa zamknutí v dome, keď sa Ježiš znova zjavil. Tentoraz sa rozprával s Tomášom, ktorý ho rozpoznal ako Mesiáša.

O niečo neskôr sa učeníci vydali na 5 až 7 dňovú cestu a boli pri Galilejskom mori. Čo však robiť a kde stretnúť Ježiša? Viac nevyplneného času plného čakania. Čím vypĺňaš čakanie a neštruktúrovaný čas? Peter sa rozhodol ísť na ryby. Robil to pre zábavu alebo sa vrátil k svojej práci, pretože potreboval zabezpečiť seba a svoju rodinu? Znova žiadne ryby! Déjà vu! Je to, ako keby Boh povedal, že toto nie je to, na čo bol Peter stvorený, že má preňho inú úlohu. Potom Ježiš zavolal na učeníkov z brehu, kde mal rozloženú pahrebu s rybami a trochou chleba.

Spomenul si Peter na noc v minulosti, keď nechytili žiadne ryby? Na oheň na nádvorí, keď zaprel Ježiša? Spomenul si Peter na rozmnoženie chlebov a rýb a na zázračné nasýtenie päťtisíc ľudí? Snažil sa Ježiš prostredníctvom týchto udalostí prehovoriť k Petrovi? „Spomeň si, ako to bolo naposledy, keď ste nechytili žiadnu rybu. Čo sa stalo? Zázračný úlovok, dostatočný na to, aby teba a tvoju rodinu zabezpečil na dlhý čas. Tu je 153 ďalších veľkých rýb, takže sa nemusíš báť.” Prostredníctvom chlebov a rýb Ježiš ukázal, že sa vie bohato postarať. Keď Peter videl pahrebu, vyvolalo to uňho hanbu za zradu Ježiša? Ako Peter zareagoval? Očakával odsúdenie, odmietnutie (ako v starej zmluve) alebo bol s Ježišom dostatočne dlho na to, aby vedel, že dostane milosť a milosrdenstvo (ako v novej zmluve, kde dostávame to, čo si nezaslúžime)?

Spomienky môže spustiť veľa vecí. Tieto veci prichádzajú, pretože Ježiš chce k nám cez ne hovoriť a priniesť uzdravenie. Možno nás uisťuje, že postačuje na všetky naše potreby. Alebo nás môže chcieť oslobodiť od bolesti z minulosti odpustením iným alebo nám samým. Takže nabudúce, keď ti niečo spustí spomienku, porozprávaj sa s Ježišom a opýtaj sa ho, čo sa ti snaží ukázať.

Spotify

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť, sa môžu prihlásiť na odber TU.