Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – piatok 6.8.2021

Piatok 6.8.2021

Život Božieho dieťaťa má tri zložky a všetky tri sú popísané v dnešných čítaniach. Tie tri zložky sú viera, skúsenosť a svedectvo. Skutočne je naším cieľom v kurze Otcovo srdca, aby účastníci rástli vo viere, mali osobnú skúsenosť s Božou prítomnosťou a vydali svedectvo. Ak sa zastavíme a zamyslíme nad týmito tromi zložkami, rýchlo pochopíme, prečo sú všetky tri nevyhnutné. Duchovný zážitok bez viery v Ježiša vedie iba k svedectvu bez sily Ducha Svätého. Viera bez osobnej skúsenosti nevedie buď k žiadnemu svedectvu alebo k takému bez osobného presvedčenia. A viera so skúsenosťami, ale bez svedectva, môže jednotlivca požehnať, ale pre väčšie spoločenstvo nemá žiadnu hodnotu. Niekedy stojí za to zamyslieť sa nad kultúrou spoločenstiev, aby ste zistili, či sa objavujú všetky tri zložky medzi ich členmi. Ak ich majú, uvidíte spoločenstvo, ktoré rastie vo všetkých troch dimenziách a rastie aj do počtu. Je to spoločenstvo, ktoré požehná všetkých nových členov.

Peter patril do takéhoto spoločenstva. Vo svojom liste vydal svoje osobné svedectvo, keď opisoval svoje stretnutie s Bohom na Hore premenenia. A spomenul si na slová, ktoré mu osobne hovoril Boh Otec o Ježišovi. A tieto slová zopakoval vo svojom liste. Pozri sa znova na to čítanie a zisti, aké dôkazy tam nájdeš o viere alebo osobnej skúsenosti s prítomnosťou Boha a o svedectve.

Markovo evanjeliové čítanie je zaujímavé, pretože Marek opisuje udalosť, ktorú osobne nezažil. Mal vieru a opisuje stretnutie s Bohom na Hore premenenia. Pravdepodobne sa dozvedel ten príbeh od ľudí, ktorí tam boli. Peter opísal slávu a predivnosť tejto udalosti, ale Marka rozptyľuje krehkosť a strach tých troch učeníkov s Ježišom. Zaujala ho aj prítomnosť Mojžiša a Eliáša. A v dôsledku toho je jednoduchá sila vyhlásenia Boha zahalená menej významnými skutočnosťami. Peter, na druhej strane, podáva nielen oveľa osobnejší záznam, ale tiež nám hovorí, čo získal z toho, že bol tak blízko Otcovi aj Ježišovi. Má prorocké posolstvo, ktoré je úplne spoľahlivé.

Peter tiež dal tebe aj mne sľub. Ak budeme pozorní k prorockému posolstvu, ak ho budeme vidieť ako svetlo na tmavom mieste, potom svitne deň a v našich srdciach vystúpi Ranná hviezda (Ježiš). Peter chce, aby sme mali aj my osobnú skúsenosť s Ježišom. Keď to urobíme, naše životy budú vo svetle dňa. Ľudia nám uvidia do srdca kvôli svedectvu, ktoré vydávame.

Možno už máš vieru, skúsenosť a svedectvo. Ak je to tak, chváľ Boha a usilovne hľadaj viac. Možno jedna zo zložiek života Božieho dieťaťa bola precvičovaná menej ako ostatné dve. Ak je to tak, modli sa, aby ťa Duch Svätý priviedol k hlbšej viere, osobnejšej skúsenosti alebo silnejšiemu svedectvu. Rád čítam Markovo evanjelium, ale rád by som bol s Petrom a ostatnými na tej Hore premenenia. Môžem tam ísť vo svojej predstavivosti kedykoľvek chcem, a mať zážitok srdca. Môžeš to skúsiť aj ty. Aké to je pre teba? Čo vidíš a čo počuješ?

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.