Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – piatok 9.9.2022

Piatok 9.9.2022

Je veľký rozdiel medzi tým, ako väčšina ľudí posudzuje skutky a tým, ako to robí Boh. Ľudia sa zvyčajne zameriavajú na to, či sú skutky dobré alebo zlé, ale Boh sa zameriava na to, či sú motívy tých skutkov dobré alebo zlé. Ako poznamenal kráľ Šalamún v Knihe prísloví 16,2: „Človeku sa môže zdať, že sú jeho cesty čisté napospol, ale Pán je ten, čo posudzuje pohnútky.”

V dnešnom čítaní sa Pavol snaží vysvetliť tento princíp cirkvi v Korinte. Vysvetľuje svoje motívy aj činy. Po prvé, má povinnosť kázať evanjelium. Musí to robiť, či chce alebo nie. Po druhé, musí sa rozhodnúť, či tak urobí dobrovoľne alebo nedobrovoľne. Ak nie je ochotný, je len sluhom, ktorý poslúcha svojho pána, a páni neodmeňujú svojich sluhov za poslušnosť, pretože si len plnia svoju povinnosť. Ale ak koná ochotne, potom je dobrým sluhom, ktorý za svoj postoj k práci dostane odmenu. A aká je to odmena? Jeho odmenou je pocit, že robí správnu vec so správnym motívom. Cíti sa naplnený tým, čo dosiahne. Jeho skutkami je teda kázať a jeho motívom je robiť to ochotne, aby sa cítil osobne zapojený do práce a naplnený výsledkami. Mohol si vypýtať peniaze, mal právo na finančnú odmenu, ale potom by sa jeho pohnútky zredukovali na pohnútky robotníka, ktorý je platený za to, čo mu prikážu, a stratil by zadosťučinenie z toho, že svoje skutky dáva ako dar.

Inými slovami, ak niekto vie, čo je Božia vôľa, a tiež sa ju rozhodne dobrovoľne nasledovať, potom je motív srdca dobrý. Ak sa ju niekto rozhodne dodržiavať ako povinnosť, potom robí len to, čo sa má robiť, a motív srdca nie je až taký dobrý. A za ochotu je odmena; byť ochotný je veľkou súčasťou plnohodnotného života. Predpokladajme, že váš šéf vás o niečo požiada a vy to urobíte celým srdcom. Teraz robíte to, čo chcete, a môžete sa radovať, keď to robíte dobre. Predpokladajme však, že robíte presne tie isté skutky ako povinnosť. Potom robíte to, čo chce od vás váš šéf, a nemáte žiadne osobné investície do výsledkov svojej vlastnej práce.

Pavol ponúka iný pohľad na svoju motiváciu. Mohol by dobre kázať evanjelium, ale bez vlastnej motivácie. Aký smutný by bol potom, keby zistil, že jeho poslucháči majú nárok na odmenu, ale on sám je diskvalifikovaný. Jeho poslucháči mohli dobrovoľne nasledovať jeho učenie a cítiť sa naplnení, zatiaľ čo on neochotne nasledoval svoju úlohu a len sa unavil. Aby sa Pavol vyhol tejto možnosti, trénuje beh tak, aby získal vlastnú odmenu.

A čo ty? Každý má veci, ktoré musí robiť. Chcel by si byť naplnený, zapojený a motivovaný? Teraz už vieš ako. Ak ťa požiadajú, aby si niečo urobil, urob viac, ako sa od teba žiada. Potom je tá úloha tvojou voľbou a po dokončení toho, čo si sa rozhodol urobiť, budeš cítiť pocit osobného úspechu. Nielen to, ale získaš priazeň toho, kto má nad tebou autoritu. Prípadne si môžeš zvoliť obyčajnú poslušnosť, byť nepovšimnutý autoritami a unaviť sa. Preskúmaj svoje vlastné motívy, urob dobré rozhodnutia a budeš oveľa oveľa šťastnejší.