Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 1.2.2021

Pondelok 1.2.2021

Vieš si predstaviť, aké by to bolo, byť mužom z dnešného evanjeliového príbehu? Si rozrušený a nešťastný, všetci sú proti tebe. Ľudia sa ťa snažia chytiť, aby ťa mohli spútať reťazami. Reťaze zakaždým roztrháš a unikneš, ale oni po tebe opäť idú. Po nejakom čase už nechceš spoločnosť živých ľudí, a tak sa ukrývaš medzi mŕtvymi na cintoríne. Keď si pomyslíš na všetky svoje ťažkosti, dvíhaš kamene a ubližuješ si nimi. Fyzická bolesť odvedie tvoju pozornosť od vnútornej bolesti a ty na chvíľu pociťuješ pokoj. No bolesť, rovnako ako nečistí duchovia, sa neustále vracia.

Potom jedného dňa zbadáš, ako niekto prichádza k hrobkám. Vieš, že pred ním nemôžeš uniknúť a padneš mu k nohám. On prehovorí k nečistým duchom v tebe a rozkáže im, aby odišli. Keď počuješ nečistých duchov, ako sa s mužom rozprávajú prostredníctvom tvojho vlastného hlasu, naplní ťa strach! „Čo ťa do mňa, Ježiš, syn najvyššieho Boha?!“ V tvojom srdci rastie nádej. Toto je Ježiš, môže ti pomôcť. Ale nečistí duchovia cez teba ďalej hovoria s Ježišom. „Zaprisahám ťa na Boha, nemuč ma!“ A „Nevyháňaj nás z tohto kraja!“

Nečistí duchovia sa boja mučenia a odmietnutia, teda tých istých vecí, ktoré si kvôli nim dennodenne zažíval. Pýtajú sa, či môžu vstúpiť do čriedy dvetisíc svíň, čo aj spravia. Zrazu si slobodný. S Ježišom si neprehovoril ani slovo. Ale bol si v jeho prítomnosti a to stačilo. Pokiaľ ide o nečistých duchov, trápia svine rovnako, ako trápili teba. Sleduješ, ako sa celé stádo rúti dolu svahom do mora, kde sa utopí. Nečistí duchovia sú preč a Ježiš čoskoro tiež odíde. Prosíš ho, aby s tebou zostal, ale on ťa pošle uzdraveného domov, ​​k tvojej rodine.

Tento príbeh som vyrozprával z pohľadu človeka posadnutého nečistými duchmi. Mal si s ním súcit? Mnoho ľudí túto udalosť vníma ako súboj medzi Ježišom a nejakými nečistými duchmi, nad ktorými Ježiš zvíťazí. Som si však istý, že Ježiš v tej chvíli videl utrápeného a odmietnutého človeka so zranenou rodinou. Urobil všetko, čo bolo potrebné, aby uzdravil celú rodinu. Pokiaľ ide o nečistých duchov, Ježiš im dovolil vojsť do svíň na ich vlastnú žiadosť. Neposlal ich tam. Keď nabudúce stretneš problémovú osobu, skús sa na jej život pozrieť jej očami. Možno aj ju trápia nečistí duchovia. Ty však s nimi nemusíš bojovať. Stačí, keď do situácie vnesieš Ježišovu prítomnosť a oni odídu. Alebo sa môže stať, že sa daná osoba trápi kvôli ťažkým okolnostiam. Aj v tomto prípade pozvi do situácie Ježiša a on prinesie pokoj. Ako sa takýmto ľuďom dá sprostredkovať Ježišova prítomnosť? Jednoducho si dopraj dostatočný čas, aby si ich vypočul a pochopil. Potom sa spolu s nimi pomodli a požehnaj ich. Počúvaj, pochop, modli sa, žehnaj. Ak sa čo i len raz vo svojom srdci stretnú s Ježišom, vydajú sa na cestu domov.

🔎 Ochutnávka siedmej prednášky seminára Otcovo srdce.
📽  Celé Vickino vyučovanie (č. 7) nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.