Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 14.11.2022

Pondelok 14.11.2022

Spomeň si na svoju prvú lásku. Pamätáš si to?

Pamätám si, ako som sa zaľúbila, keď som mala šestnásť rokov a tie dva mesiace, ktoré sme spolu strávili. Moje myšlienky a môj život boli len o ňom, myslela som si, že všetky moje sny sa stali skutočnosťou. Potom ale prišlo odmietnutie a šesť mesiacov zlomeného srdca.

Pamätám si, ako som sa stretla s Ježišom a ďalšie tri mesiace sa cítila akoby zabalená v jemnej nežnej láske. Potom prišli starosti života – choroba, finančné ťažkosti, problémy vo vzťahoch. Zdalo sa mi, že všetko sa zmenilo, ale keď sa obzriem späť, vidím, že ma nikdy neopustil. On ma nikdy neodmieta a vždy túži po prehĺbení vzťahu, ktorý s ním mám.

Vášeň prvej lásky sa môže nahradiť bežným každodenným životom – sedením pri televízii, hraním počítačových hier alebo písaním si na Facebooku. Všetko toto sa môže zdať dôležitejšie, než čas s Otcom a Ježišom. A keď sa snažíme nájsť si preňho čas a priestor, tak často prichádza sucho, pustatina a púšť. Ale on nás privádza na púšť, aby nás vábil vrátiť sa k Nemu. V jednej verzii Biblie – The Message (je to anglická kniha od E. Petersona, Biblia prerozprávaná voľným štýlom, často básnicky, pozn. prekl) v Oz 2, 14-15 sa píše: “A teraz urobím toto: začnem od začiatku. Vezmem ju naspäť do púšte, kde sme sa prvýkrát stretli a budem jej dvoriť. Dám jej kytice ruží. Premením Údolie zlomených sŕdc na Lány nádeje. A odpovie mi tak, ako keď bola mladé dievča, vtedy, keď vychádzala z Egypta.” Otec mi dal túto verziu tej pasáže počas jedného môjho obdobia sucha. Nasledujúce tri mesiace som všade videla ruže. On poznal moju lásku k ružiam a práve ružami si ma vábil.

Sme hladní, smädní a nie sme spokojní. Keď Ho hľadáme a On hľadá nás, vtedy sme ako strom zasadený pri prameňoch vôd, ktorý prináša ovocie v pravý čas. Po obdobiach sucha nasleduje obdobie intimity.

Potrebuješ sa kajať z odvrátenia sa od svojej prvotnej lásky a umožniť Mu, aby ťa pritiahol späť?

Ježiš sa približoval k Jerichu, kde pri ceste sedel a počúval akýsi slepec. Počúval cinkanie mincí, počúval slová okoloidúcich a snažil sa rozoznávať hlasy, ktoré poznal. Život šiel okolo. Ježiš šiel okolo. Keď si tento muž uvedomil, že Ježiš ide okolo, hlasno naňho volal. Netrápila ho kritika ľudí, ani sa nebál ich názorov. Volal ešte hlasnejšie a odmenou mu bolo stretnutie s Ježišom, pri ktorom mu obnovil zrak.

Aj my môžeme stretnúť Ježiša, keď si nájdeme tiché miesto, aby sme počúvali okolité zvuky a aby sme počúvali vo svojom vnútri. Jeden zo spôsobov počúvania vo svojom vnútri je skrze predstavivosť.

Predstav si seba v tomto príbehu, predstav si tú scénu. Kto si, kde sa nachádzaš? Ježiš sa k tebe približuje. Si ako slepec sediaci pri ceste. Necháš Ježiša prejsť okolo alebo budeš naňho hlasno volať? Zastaví ťa kritika a súdenie iných? Aká je tvoja odpoveď, keď sa ťa Ježiš spýta: “Čo chceš, aby som ti urobil?”

Vychádza kniha biblických zamyslení od manželov Hoxarovcov: Kráčanie v Otcovej láske

Kniha obsahuje výber z biblických zamyslení na liturgické čítania rímskokatolíckeho obradu, ktoré vznikali v rokoch 2018 – 2022. V predpredaji do 14.11.2022 si ju viete zaobstarať online tu za zvýhodnenú cenu 18€.