Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 14.2.2022

Pondelok 14.2.2022

Mnohokrát sme sa zmienili o tom, že na problémy sa môžeme dívať z dvoch rôznych uhlov. Človek, ktorý rozmýšľa len fyzicky, napríklad malé dieťa alebo dospelý, ktorý nemá duchovný zrak, si do srdca vpíše také pravidlá, aby predišiel zopakovaniu problémovej situácie. Pravidlá sú podmienené strachom z opakovania situácie a výsledné rozhodnutia sú produktom snahy o odbúranie tohto strachu. Takáto mentalita sa dá prirovnať k otroctvu. Človek nikdy nemôže konať slobodne, pretože je pod vplyvom strachu. Je otrokom strachu.

Mnohí kresťania majú vo svojom srdci stále veľa pravidiel založených na strachu. Tieto pravidlá riadia ich impulzívne alebo podvedomé činy. Keď si však uvedomia svoje myšlienky a pocity, ukáže sa im ďalšia možnosť. Rozpoznanie strachu môže viesť k rozlíšeniu pravidla, ktoré strach vyvolalo. Máme Ducha Svätého, ktorý nám môže ukázať iný pohľad na situáciu. Z tohto pohľadu nie je naším cieľom vyhýbanie sa problémom, ale budovanie vzťahov napriek problémom alebo prostredníctvom nich. Budovanie vzťahov bude vždy v určitom bode vyžadovať, aby sa niekto pokoril. A keďže pokoriť sa nebýva príjemné, musíme to znášať s vytrvalosťou, ak chceme dosiahnuť svoj cieľ, ktorým je stále zlepšovanie vzťahov. Ak ho chceme dosiahnuť, musí byť motívom nášho srdca dokonalá láska (láska, ktorú zjavuje Boh), pretože len dokonalá láska vyháňa strach.

Ako to však má vyzerať v praxi? Jakub nám hovorí, čo považuje za efektívne. Podľa jeho názoru existuje niečo ako dokonalá vytrvalosť. Vytrvalosť zvykneme považovať za ťažkú ​​alebo ľahkú, ale čo je to dokonalá vytrvalosť? Je to vytrvalosť s čistou radosťou. Ako môže byť normálny človek vytrvalý a ešte pri tom prežívať čistú radosť? Len z jedného dôvodu – vytrvalosť považuje za cestu k odmene veľkej hodnoty. Rovnako ako muž, ktorý všetko predal (vytrval, kým sa nepredali všetky jeho majetky), aby si kúpil pole, pretože chcel získať poklad zakopaný na tomto poli. Jakub nám hovorí, že odmenou je dokonalá múdrosť. Musíme vytrvať na ceste za múdrosťou, kým nebudeme dokonalí a neporušení a v ničom nebudeme zaostávať. Tiež nám hovorí, že dokonalá múdrosť je darom od Boha. Nový a láskyplný pohľad na akúkoľvek ťažkú ​​situáciu je darom dokonalej múdrosti od Boha. A nové pravidlá v srdci, zjavené Duchom Svätým, nám dávajú takýto pohľad.

Vždy je však možné mať v srdci nové pravidlá a zároveň spomienku na tie staré. Sme ťahaní dvoma smermi, čo môže mať za následok neschopnosť robiť rozhodnutia. Jediný spôsob, ako dokonale vyriešiť toto napätie, je rozlíšiť, že nové pravidlo je správne, hoci spomienka na to staré stále vyvoláva strach. Aby sme to dosiahli, musíme si cvičiť uvedomovanie si a rozlišovanie našich myšlienok a pocitov. Veľmi užitočné je tiché rozjímanie. Jakub nám hovorí, že ak nerozpoznáme a neodmietneme staré pravidlá, budeme ako morská vlna, zmietaná vetrom raz sem, raz tam. A nebudeme schopní prijať Boží dar, ktorý sa nám ponúka, pretože Jakub takýchto ľudí vnímal ako nestálych vo všetkom a rozpoltených v myslení.

Ak chceš prijať Boží dar, počúvaj Jakuba. Premýšľaj o tomto čítaní v tichu svojho srdca, rozpoznaj situácie, ktoré ťa vystrašili a opýtaj sa Ducha Svätého, čo si myslí. Potom čakaj v tichu a uvedomuj si svoje myšlienky a pocity. Takto Jakub získal svoju odmenu. Toto cvičenie môže byť známe ľuďom praktizujúcim jezuitskú spiritualitu – svätý Ignác z Loyoly presadzoval podobný prístup. Naša viera skutočne má odpoveď na problémy, ktorým čelíme – problémy, ktoré prinesú dobré ovocie, ak im budeš čeliť v dokonalej vytrvalosti.

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.