Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 15.8.2022

Pondelok 15.8.2022

S Robertom sme strávili veľa príjemných hodín posedávaním na námestí v Žiline. So zmrzlinou alebo nápojom v ruke sme pozorovali okolitý svet. Na námestí stojí socha Panny Márie s korunou z dvanástich hviezd a mesiacom pod nohami. Keď čítam Zjavenie, v myšlienkach sa mi vynára táto socha. Pod nohami má aj hada. Ide o znázornenie proroctva z Knihy Genezis, podľa ktorého Máriino semeno (Ježiš) rozmliaždi Satanovu hlavu. V Zjavení čítame, že hoci sa diabol pokúšal uškodiť žene a jej dieťaťu (Ježišovi), obaja zostali v bezpečí. Kráľovstvo Božie teda prišlo so spásou, mocou a autoritou nad Satanom. Keď to vieme, môžeme byť v pokoji.

Pred časom som počúvala chválovú pieseň, kde sa spievalo: „V mojich očiach si sa stal príliš malým“. Pýtala som sa Boha, či sa pre mňa nestal príliš malým. Ako odpoveď sa v mojich predstavách vynoril obrázok malých dvierok, podobných tým z príbehu o Alici v krajine zázrakov. Keď som sa zohla, aby som dvere otvorila, Ježiš tam stál a dokázal cez ne prejsť. Keď to urobil, stal sa veľkým, veľmi veľkým. Dostatočne veľkým pre každú situáciu v mojom živote. Nie vždy som však mala istotu, že Ježiš je dosť veľký a že Zlý je porazený Ježišom a pod nohami Márie.

Keď sme vlastnili hotel, mali sme na recepcii hodiny po dedkovi. Bol na nich obraz „zeleného muža“. Niekto ma upozornil na pohanské črty tohto obrazu. Začala som sa obávať, že obraz ovplyvní duchovnú atmosféru hotela. Neuvedomila som si, že Ježiš, ktorý je vo mne, je väčší, ako akýkoľvek pohanský obraz alebo vec. Ježiš bol v mojich očiach príliš malý. Stretol si sa niekedy s nejakým temným obrazom alebo vecou, alebo okultnými okolnosťami, kde bol Ježiš v tvojich očiach príliš malý? Uvedomil si si niekedy, že okultná povaha niečoho ovplyvnila tvoje konanie a úsudok? Môžeme ostať v pokoji vo vedomí, že Kristovi patrí víťazstvo a my sa nemusíme báť, ani nechať ovplyvňovať týmito vecami.

Mária mala všetky dôvody na strach. Mala sa stať slobodnou matkou, čo predstavovalo nebezpečnú situáciu, možno až smrteľne nebezpečnú. Hrozilo jej tvrdé odsúdenie a hanba. Nespáchala cudzoložstvo – kto však mladému dievčaťu uverí, že otehotnelo z Ducha Svätého? Ako by si zareagoval, keby tvoja dcéra alebo niekto iný prišiel s takýmto tvrdením? Boh však nebol malý v očiach Márie ani v Jozefových očiach, a tak bola Mária v bezpečí. Ohlasovala Božiu veľkosť a silu. Videla ho, ako dvíha osamelých, kŕmi hladných, ako sa zľutúva a zachraňuje tých, ktorí to potrebujú – aj ju. Verila, že nech sa ocitne v akejkoľvek situácii, Boh bude vždy dostatočne veľký.

Aký veľký je tvoj Boh? Je dosť veľký zoči-voči situácii, v ktorej sa nachádzaš? Urobil si ho príliš malým v tvojich očiach? Si šťastný a pokojný? V nebeskom kráľovstve ti Boh dáva spásu, moc a autoritu, ktorú potrebuješ. Keď prijmeš pravdu, zažiješ šťastie a pokoj.