Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 19.9.2022

Pondelok 19.9.2022

Ježiš hovoril k rôznym skupinám poslucháčov. Niekedy sa prihováral zástupom, inokedy svojim učeníkom a niekedy skeptikom. Je dôležité mať na mysli, že svoje slová volil podľa typu publika, aby v živote daných poslucháčov priniesli dobré ovocie. Rozprával by sa s tebou ako s osobou z davu, ako s učeníkom, alebo ako so skeptikom? Všetci sa vydávame na duchovnú cestu. Najprv sme zvedaví, potom túžime po viere, ktorú majú iní, neskôr nájdeme svoju vlastnú vieru, následne budujeme vzťah s tým, v koho veríme a tento vzťah napokon dozrie a nadobudne podobu vzťahu malého dieťaťa s jeho otcom. Pre každú fázu našej cesty má Ježiš iné slová. V dnešnom čítaní hovorí o svojich učeníkoch, ale rozpráva sa s davom. Väčšina davu bola zvedavá, alebo trpela núdzou a zúfala si. Niektorí chceli vieru, akú mali učeníci. Väčšina však netušila o slávnom osude, ktorý by im mohol patriť. A tak si myslím, že Ježiš zástupu rozprával o svojich učeníkoch, ktorí boli kedysi rovnakí, ako väčšina z ľudí v zástupe.

Ježiš hovorí, že vo svojich učeníkoch zapálil duchovné svetlo. A toto svetlo postaví na svietnik. Prečo? Aby každý, kto vstúpi do domu – to znamená, každý učeník, ktorý chce osobne nasledovať Ježiša – mohol duchovne nahliadnuť do svojho srdca. Nič z toho, čo sa skrýva v srdciach jeho učeníkov, nezostane skryté, keď nasledujú Ježiša, pretože Ježiš číta ich myšlienky a vidí do ich sŕdc. Pozná pohnútky ich sŕdc, aj keby ich oni sami nepoznali.

Ježiš sa potom osobne prihovorí zástupu: „Dávajte teda pozor, ako počúvate.“ Ak počuješ, ako ťa volám a rozhodneš sa nasledovať ma, bude ťa to niečo stáť. Prídeš o svoje súkromie a tvoje nelichotivé tajomstvá už pred Bohom nebudú tajomstvami. Odhalí sa ti tvoje skutočné ja a tento proces sa ti možno nebude páčiť. Ale tí, ktorí vytrvajú až do konca, budú premenení. Koho zo zástupu teda Ježiš volá? Ježiš vysvetľuje princípy kráľovstva: „…lebo kto má (vieru, nádej, lásku), tomu sa pridá, a kto nemá, tomu sa vezme aj to, o čom si myslí, že má.“ Čo tým myslí? Ak je tvojou motiváciou pre nasledovanie Ježiša osobný zisk (materiálny blahobyt, emocionálne zdravie alebo postavenie), budeš sklamaný. Môžeš dokonca stratiť to, čo máš, keď budú Ježiš a jeho nasledovníci rozohnaní a prenasledovaní. Ale ak je tvojím motívom duchovne sa priblížiť k Bohu – to znamená, viac sa podobať Ježišovi – potom duchovne získaš viac, než si môžeš žiadať alebo predstaviť, a to aj keby si o všetko materiálne prišiel. Inak povedané, môžeš stratiť to, čo si si predtým cenil, ale bude ti to jedno, pretože získaš oveľa viac toho, čo si cení Boh.

Možno ťa Ježiš volá k zrelosti. Už máš vieru, takže už máš život, ale chýba ti život v plnosti. Život v plnosti je plný ovocia Ducha Svätého. Možno túžiš zažívať oveľa viac lásky, radosti a nádeje. Ak je tak, otvor svoje srdce vševidiacemu oku Boha. Požiadaj Ducha Svätého, aby ti ukázal, aké sú skutočné pohnútky tvojho srdca. Odpoveď sa ti možno nebude páčiť, ale tá cesta stojí za to. Keď odhodíš všetko, čo ti v nej bráni (a materiálne veci môžu byť takou prekážkou), budeš sa navždy tešiť z bohatého duchovného života. Čo budeš robiť? Môžeš zostať tam, kde si, pretože už si spasený vierou. Alebo Ježišovi dovolíš zažať v tvojom srdci svetlo, ktoré všetko odhalí. Tak môžeš byť premenený a získať pokoj a šťastie, ktoré hľadá celý svet. A staneš sa svetlom, ktoré pritiahne druhých ku Kristovi – rovnako ako učeníci.