Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 20.5.2019

Pondelok 20.5.2019

Liturgické čítania na dnešný deň

‘Kto má moje prikázania a zachováva ich, ten ma miluje.’

Každý, kto sleduje ľudské správanie si musí všimnúť, že láska je mocnejšia sila než strach. Keď padol Saigon počas vojny vo Vietname a posledné vrtuľníky Spojených štátov odlietali, mohli sme vidieť niečo veľmi dojemné. Matky sa snažili dať svoje bábätká odlietajúcim americkým vojakom. Báli sa budúcnosti a lámalo im srdcia, ak by mali stratiť svoje deti. Napriek tomu dúfali, že ich deti by mohli prežiť, ak sa dostanú do vrtuľníka, a láska bola mocnejšia, než strach alebo zármutok.

V tomto krátkom úryvku vidíme Ježišov uhol pohľadu. Nikto nedokázal plniť Zákon, aj keď strach nútil ľudí snažiť sa o to. A Ježišove príkazy boli ešte náročnejšie než Zákon. Zákon hovorí, “nezabiješ”. Ale Ježiš povedal: “Nenazývaj svojho brata hlupákom.” Prečo by nám Ježiš prikazoval niečo viac než Zákon, ak ľudia nedokážu dodržiavať ani ten? Preto, aby nám ukázal, že láska je silnejšou motiváciou ako strach.

A ak nenazývam svojho brata hlupákom, aj keď robí niečo hlúpe, ukazuje to, že ho milujem. Rovnakým spôsobom nám Ježiš hovorí, že dodržiavaním jeho príkazov ukazujeme svoju lásku k nemu. Milujem Vicki, a niekedy chce, aby som urobil niečo, čo nechcem. Ale pretože moja láska k Vicki je silnejšia ako moje vlastné túžby, rád splním jej prosbu. Alebo ak to poviem inými slovami – keď s radosťou uprednostním jej vôľu pred svojou, je to dôkazom lásky. Nikto neuprednostní vôľu niekoho iného ak by nebol motivovaný láskou. A nikto, kto miluje, neuprednostňuje svoju vôľu pred svojou milovanou osobou.

Ak nevieme dodržiavať Ježišove príkazy, znamená to, že potrebujeme viac milovať. A to znamená, že potrebujeme najprv prijať viac jeho lásky. Milujeme, pretože on prvý miloval nás. A ak dokážeme dodržiavať jeho príkazy, je to vyjadrením našej lásky k nemu, nie znakom poslušnosti založenej na strachu.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia v slovenčine odporučiť, sa môžu prihlásiť na odber TU.