Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 21.2.2022

Pondelok 21.2.2022

Včera sme zamerali pozornosť na prvého Adama, ktorý má svetské hodnoty a na druhého Adama – Krista, ktorého život je zameraný na lásku. Dnes pokračujeme v tejto téme.

Prvý Adam je žiarlivý, zatrpknutý (čo možno rozpoznať podľa negatívnych komentárov a neustáleho vracania sa k problémovej situácii), súťaživý (ako Jakub v Genezis 25-37), chvastavý a sebecký. Tento životný štýl vedie k problémom a sebectvu. Tí, ktorí sú ako druhý Adam, sú čistí, jemní, ohľaduplní, pokojní a učenliví. Sú bez predsudkov a pokrytectva. Byť učenlivý znamená dovoliť niekomu hovoriť do tvojho života: počúvať ho, byť schopný prijať nápravu a nechať sa presvedčiť jeho slovami a byť ochotný sa mu podvoliť. Si učenlivý, alebo vždy všetko vieš najlepšie? Keď si ako druhý Adam, výsledkom je radosť.

Keď sa pozrieš na dnešné a včerajšie porovnania, rozpoznávaš oblasti svojho života, kde si ako prvý Adam a oblasti, kde sa podobáš druhému Adamovi? Väčšina ľudí to dokáže.

Keď Ježiš zostúpil z vrchu, zástup nad ním žasol. Žiara a sláva premenenia boli stále tu. Bežali k nemu, priťahoval ich. Muž so synom trpiacim epilepsiou zúfalo hľadal pomoc. Jeho syn už niekoľkokrát takmer zomrel, a tak Ježiša prosil: „Ak môžeš, uzdrav ho!” Nechápal, kto je Ježiš, ale keď o ňom počul, vo svojom zúfalstve k nemu prišiel. Ježiš reagoval na jeho „ak môžeš“ a vyhlásil, že tomu, kto verí, je všetko možné. Mužova odpoveď znela: „Verím. Pomôž mojej nevere!“ Keď sa rozprávame s Ježišom (modlíme sa), získame iný pohľad a situácia okolo nás sa zmení.

Keď veríme, že sme Božími deťmi a že Boh kráča s nami, veľa vecí sa stane možnými. Keď si Mojžiš a Gedeon uvedomili, že Boh je s nimi, udiali sa v Egypte (Mojžiš) a v boji proti Madiánčanom (Gedeon) úžasné veci. Keď sa modlíme a približujeme sa k nášmu Otcovi, Ježišovi a Duchu Svätému, môžeme aj my žasnúť nad tým, ako sa veci poddávajú Božej milujúcej prítomnosti. Všetko je možné tomu, kto verí. Pane, pomôž mi prekonať moju neveru!