Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 22.8.2022

Pondelok 22.8.2022

Jedného dňa sa Márii zjavil archanjel Gabriel. Bol opísaný ako anjel strážny pre Izrael. Chránil Izrael pred duchovnými silami, uctievanými okolitými národmi. Niektorí prekladatelia pripisujú menu Gabriel význam „Božia sila“. V deň, keď sa Gabriel stretol s Máriou, zveril jej úlohu, ktorá mala za následok trvalú ochranu Božieho vyvoleného ľudu. Gabriel dostal zodpovednosť za ochranu Izraela od Boha a v tento deň ju preniesol na Máriu. Pripomína mi to štafetový beh. Otec, Gabriel, Mária a Ježiš všetci zohrávajú kľúčovú úlohu v najvyššej ochrane vyvolených. Dnešné čítanie opisuje okamih, kedy Gabriel odovzdáva štafetu Márii.

Keď sa má štafeta úspešne odovzdať ďalej, musí byť odovzdaná dobrovoľne a prijatá s ochotou. Gabriel zvolal na Máriu: „Zdravas Mária, milosti plná, Pán s tebou!“ Mária bola ustarostená, a tak ju Gabriel povzbudil: „Neboj sa, Mária, našla si milosť u Boha.“ Vystrel ruku a ponúkol jej štafetový kolík so slovami: „Hľa, počneš a porodíš syna a dáš mu meno Ježiš.“ (Meno Ježiš vychádza s hebrejských slov znamenajúcich „vyslobodiť“ alebo „zachrániť“.) Mária nevedela, ako štafetu prevziať, a tak sa opýtala: „Ako sa to stane, veď ja muža nepoznám?“ Gabriel, ešte stále držiac štafetový kolík, odpovedal: „Duch Svätý zostúpi na teba a moc Najvyššieho ťa zatieni.“ A Mária prebrala štafetu, hovoriac: „…nech sa mi stane podľa tvojho slova.“ Anjel svoju časť pretekov odbehol, a tak odišiel.

Prečo mnohí považujú Máriu za najvyššiu medzi ľudskými bytosťami? Predstav si tento štafetový tím. Najprv je tu Boh Otec, potom archanjel Gabriel, ďalej Mária a nakoniec Ježiš. Mária je jediný človek, ktorý kedy zdieľal takúto úlohu s týmto tímom. A jej súhlas bol nevyhnutný, pretože Boh sa rozhodol nikoho neovládať.

Akú úlohu teda zohrávame na tomto závode? Sme miestom, kde žije Ježiš. Môže cez nás hovoriť a podnietiť nás, aby sme konali tak, aby Boží vyvolený ľud, to znamená jeho deti, bol ním aj naďalej chránený. A ako Mária, aj my musíme najskôr súhlasiť s tým, že Ježiš bude cez nás pôsobiť. Keď to však urobíme, pobežíme s Ježišom v najdôležitejšom závode, aký tu kedy bol. Beh s Ježišom znamená, že hovoríme: „Nech sa mi stane podľa tvojho slova.“ Zamysli sa nad týmito vecami. Ako sa cítiš? Uvedomoval si si, aký si dôležitý?