Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 27.7.2020

Pondelok 27.7.2020

„Však Boh hovorí jedným spôsobom i druhým.“ (Kniha Jób 33, 14) Tieto čítania ukazujú, ako Boh hovorí cez každodenné situácie, aby ľuďom pomohol porozumieť Bohu a spojiť sa s ním. Na podobenstvách je krásne okrem iného aj to, že si ich každý človek môže vykladať inak. Prípadne, tá istá osoba môže to isté podobenstvo v rôznych chvíľach rôzne pochopiť.

Tu sú moje myšlienky o horčičnom zrnku a kvase. Horčičné zrnko je malé, ale má obrovský potenciál. Dorastie do výšky asi štyroch metrov a je veľmi príťažlivé pre vtáky, ktoré sa kŕmia jeho semienkami a hniezdia v jeho konároch. Nie je to veľký strom, ako mocný dub alebo céder. Rozumiem tomu tak, že Otec používa malé, takmer bezvýznamné začiatky. Semeno je polievané zhora a nemusí bojovať o svoj rast. Rovnakým spôsobom, keď my počúvame Božie slová a trávime čas s Otcom, budeme rásť bez toho, že by sme sa o to museli osobitne usilovať. Tak pritiahneme ďalších, ktorí sa cez nás budú duchovne živiť. Nemusíme byť najväčší, najlepší alebo najúžasnejší, ako dub alebo céder. Sme užitoční takí, akí sme. Boh používa skôr tých, ktorí sa cítia byť blázniví a slabí, ako tých, ktorí si myslia, že sú múdri a vzdelaní.

Kvasinky sú tiež malé, najmä v porovnaní s množstvom múky. Ich prítomnosť však mení múku na chutný chlieb. Čo musia kvasinky robiť? Nič, len rásť bez námahy. Sú jednoducho prítomné v ceste. Môžeme sa cítiť malí a bezvýznamní ako kvasinky, ale nesieme v sebe prítomnosť Ježiša a On je schopný premeniť nás, aj našu situáciu.

Boh povedal Jeremiášovi, aby kúpil kus látky, nosil ho a potom ho skryl. Oveľa neskôr sa mal vrátiť a látku vytiahnuť, no tá sa rozpadla. Myslím, že keby som bol Jeremiášom, pýtal by som sa Boha, prečo mám robiť také veci. Boh použil tieto obrazy, aby ukázal ľuďom, že s nimi chce mať blízky vzťah, no oni s Ním nie. Bedrový opasok predstavuje vzťah medzi človekom a Bohom. Ako akýkoľvek iný vzťah, keď sa zanedbáva, tak sa rozpadne. Keď nám Boh povedal, aby sme kúpili hotel, zareagovala som požiadavkou o potvrdenie, že sme počuli správne. Nepýtala som sa, prečo. Myslím si, že Boh nezvykne odpovedať na otázku „prečo?“. Keby nám bol odhalil dôvod, prečo máme kúpiť hotel a ťažkosti, s ktorými sa budeme pasovať, pochybujem, že by sme do toho išli.

Boh s nami stále hovorí cez naše každodenné okolnosti. Vieš si spomenúť, kedy v poslednej dobe to urobil? A možno by si ho mohol v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní požiadať, aby s tebou hovoril cez tvoje okolnosti a sledovať, čo ti ukazuje. Pamätaj si, že to môže byť niečo malé, čo má v Otcovom kráľovstve obrovský potenciál.