Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 28.6.2021

Pondelok 28.6.2021

V dnešnom čítaní je pozoruhodný rozhovor medzi Abrahámom a PÁNOM. Prvou pozoruhodnou vecou je dôvod, prečo k rozhovoru došlo. PÁN sa rozhodol viesť rozhovor s Abrahámom, pretože Abrahám bol jeho vyvoleným. PÁN si vybral Abraháma za osobu, prostredníctvom ktorej budú požehnaní všetci ľudia. Z tohto pohľadu má Abrahám podobné poslanie ako Ježiš. Ďalej PÁN chcel, aby Abrahám a jeho deti kráčali po jeho cestách – to znamená, aby robili to, čo je správne a spravodlivé. A tak PÁN prehovoril s Abrahámom, aby Abrahám pochopil motívy jeho srdca. PÁN zamýšľal zničiť hriešnych ľudí v Sodome, no vernú a spravodlivú Abrahámovu rodinu túžil požehnať. V tomto ohľade sa PÁN veľmi odlišoval od Ježiša, pretože Ježiš neprišiel hriešnikov zničiť, ale zachrániť za cenu vlastného života. Ako je možné, že PÁN bol taký odlišný od Ježiša? Winston Churchill bol kedysi obvinený z pokrytectva, pretože najskôr niečo obhajoval, no neskôr sa postavil proti tomu. Jeho reakcia bola takáto: „Keď sa zmenia fakty, zmením názor. Čo spravíte vy?” Keď Ježiš obetoval svoj život, fakty sa zmenili. Vzal na seba všetok náš hriech a bol zabitý. Božia spravodlivosť bola uspokojená. Následne však Ježiš porazil smrť svojím zmŕtvychvstaním, čo znamená, že Božia moc je väčšia ako jeho vlastná spravodlivosť.

Druhou pozoruhodnou vecou na tomto rozhovore je, že PÁN mal pre Abraháma a jeho deti veľké poslanie: aby boli vždy spravodliví. Musel vedieť, že v tom niekedy zlyhajú, no napriek tomu im túto úlohu zveril. Neskôr dal Mojžišovi Zákon, aby sa zlyhania dali odstrániť prostredníctvom systému obiet. Hoci musel vedieť, že niekedy Zákon nedodržia, aj tak im ho dal. Keď potom Ježiš zaplatil za hriechy sveta, splnil všetky požiadavky zákona a v očiach Otca nás urobil spravodlivými. Účelom tohto všetkého teda bolo ukázať svojmu vyvolenému ľudu, že jediný spôsob, ako uniknúť Božej spravodlivosti, je prijať Božie milosrdenstvo. Inými slovami, všetko, čo sa následne stalo Abrahámovi a jeho potomkom, bolo súčasťou plánu spásy sveta, ktorý existoval predtým, ako si PÁN vyvolil Abraháma.

Boh teraz môže byť pre svoje deti skôr Otcom, než sudcom. Preto nik nemôže prísť k Otcovi, iba ak prostredníctvom Ježiša. (Bez viery v Ježiša ľudia prichádzajú k sudcovi a keďže za ich hriechy nie je zaplatené, čelia Božej spravodlivosti.) Toto je viac, než len teologická myšlienka. Ak veríš, že to je pravda… myslím tým, ak tomu skutočne veríš vo svojom srdci, tak budeš mať veľké starosti o tých, čo neprijímajú spásu. Kresťania sa často nepúšťajú do reči s nekresťanmi, pretože sa chcú vyhnúť konfrontácii. Ale Ježiš sa im nevyhýbal – nie preto, že chcel konfrontáciu, ale preto, že mu veľmi ležali na srdci. Ako by si mohol vykročiť k tým, ktorí ešte neprijali spásu? Rozprávaj sa s Duchom Svätým, riaď sa jeho vedením a ľudia prostredníctvom teba dostanú požehnanie. Budeš kráčať po stopách Abraháma aj Ježiša.

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.