Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 29.8.2022

Pondelok 29.8.2022

William Congreve bol dramatikom sedemnásteho storočia. Napísal tragédiu s názvom „Smútiaca nevesta“, v ktorej kráľovnú Zaru drží v zajatí Manuel, kráľ Grenady. Podvod, manipulácia a urazená pýcha zapríčinia smrť oboch hlavných postáv. V hre sa nachádza slávna veta:
„Nebo nepozná taký hnev, ako keď sa láska zmení na nenávisť, ani peklo takú zúrivosť, ako keď ženou pohrdnú.“

Príbeh o smrti Jána Krstiteľa a napokon aj Herodesa mi pripomína túto hru, prvýkrát uvedenú v Londýne v roku 1698. Zdá sa, že duchovné pravdy sa v priebehu storočí nemenia. Nenávisť, manipulácia a urazená pýcha vždy vedú k tragédii.

Ján Krstiteľ kázal o nešťastí, ktoré postihne hriešnych ľudí a Herodesovo manželstvo s jeho bývalou švagrinou vyhlásil za nezákonné. Kráľovnina pýcha utŕžila urážku a kráľovná voči Jánovi nadobudla postoj pasívnej agresivity. Chcela ho vidieť mŕtveho, ale Herodes nebol ochotný ho zabiť. Čakala teda na svoju príležitosť a tá prišla v podobe Herodesovho hlúpeho a pyšného sľubu. V tých časoch platila istá zvyklosť: Kráľ prisľúbil veľký dar, aby ukázal svoju štedrosť. Veľký kráľ dával veľké dary. Príjemca daru si však mal vybrať taký dar, ktorý ctí darcu. Herodias tento zvyk porušila a požiadala o Jánovu hlavu, čo Herodesovi neprinieslo žiadnu česť. Som si istý, že to Herodesovu rodinu rozdelilo. Neprinieslo to nič dobré do vzájomných vzťahov medzi otcom, matkou a dcérou. Ukázalo sa, že Herodes je slabý a jeho manželka krutá.

Čo sa z toho môžeme naučiť? Hnev neprináša nič dobré, nenávisť ničí vzťahy a opovrhnutá pýcha vedie k pomste. Buď si teda vedomý hnevu vo svojom srdci skôr, než sa prejaví akýmkoľvek spôsobom. Niekto porušil niektoré z pravidiel, ktoré máš vpísané v srdci, ale je to tvoje srdce, ktoré sa potrebuje zmeniť, a nie okolnosti. Prijmi Božiu lásku a dovoľ Duchu Svätému, aby ti priniesol pokoj skôr, než budeš hovoriť alebo konať. Uvedom si akúkoľvek nenávisť vo svojom srdci a pamätaj, že ten istý Otec, ktorý miluje teba, rovnako miluje aj toho druhého. Požiadaj Ducha Svätého, aby ti pomohol vidieť ho očami Otca. Potom vymysli nejaký spôsob, ako požehnať toho, koho si predtým nenávidel. Nakoniec, ak si si vedomý urazenej pýchy vo svojom srdci, spomeň si na včerajšie evanjelium. Prijmi skutočnú úctu z neba a prídeš k záveru, že je hlúpe očakávať úctu od ľudí len preto, aby si utíšil svoju zranenú pýchu. Rodiny žijúce v dôvere, otvorenosti a vzájomnej komunikácii môžu predísť tragédii. Láska prijatá od Otca a zdieľaná medzi členmi rodiny buduje takúto rodinnú kultúru. „Blahoslavení tí, čo šíria pokoj, lebo ich budú volať Božími synmi.“ (Mt 5,9)