Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 30.11.2020

Pondelok 30.11.2020

Ak ste už niekedy zapochybovali o svojej spáse, spomeňte si na verš z Listu Rimanom 10, 9. Pavol jasne hovorí o podmienkach spásy. Sú nevyhnutné a zároveň postačujúce. Inými slovami, vyžaduje sa splnenie práve týchto dvoch a žiadnych iných podmienok. Sú iba dve a môže ich splniť každý. Po prvé, vyznaj svojimi ústami, že Ježiš je Pán. Po druhé, uver vo svojom srdci, že bol vzkriesený z mŕtvych. To je všetko! Buď si teda istý, že si zachránený. Bol si očistený od svojich hriechov a dostal si večný život.

Jedného dňa Ježiš stretol dvoch rybárov, Petra a Ondreja. Povedal im: „Poďte za mnou a urobím z vás rybárov ľudí.“ Fascinuje ma, že ho obaja okamžite nasledovali. Potom stretol ďalších dvoch rybárov, Jakuba a Jána. Zavolal ich a oni tiež okamžite opustili svoj čln a svojho otca a išli za ním. To sa mi zdá veľmi čudné. Keby som bol na Petrovom alebo Ondrejovom mieste, zrejme by som sa opýtal: „Čo máš na mysli pod pojmom „rybár ľudí“?“ Keby som bol Jakub alebo Ján, asi by som požiadal svojho otca o povolenie odísť. Štyria rybári však okamžite odišli – akoby boli na túto udalosť pripravení.

Nech už boli ich myšlienky akékoľvek, v jedinom okamihu všetci štyria vymenili jednu životnú skúsenosť za druhú. Bol to zlomový moment. Prijali Ježiša za svojho Pána. Splnili prvú podmienku spásy. Čo však s druhou podmienkou? Nemohli vo svojich srdciach uveriť, že Ježiš bol vzkriesený z mŕtvych, pretože sa to ešte nestalo. Takže ešte neboli zachránení. Nikto nebol. Ježiš ešte nezomrel, ani nevstal z mŕtvych. Hriech ani smrť ešte neboli porazené. Rozumiete, že sme v oveľa lepšej situácii, než títo štyria učeníci v ich časoch? Ak Ježiš vtedy prejavil priazeň týmto štyrom, o čo viac to robí pre nás dnes. Často som rozmýšľal o tom, aké dobré by bolo byť jedným z učeníkov v Ježišových časoch. Je však ešte lepšie byť teraz sám sebou.

Viera v Ježiša a jeho vzkriesenie prináša spásu. Táto viera pochádza z počutia a počutie z Božieho slova. Pavol nehovorí, že viera pochádza z počutia Božieho slova. Mnoho ľudí počulo Božie slovo bez toho, že by následne uverili. Viera pochádza zo schopnosti počúvať duchovne. A táto schopnosť pochádza z Božieho slova. Inými slovami, keď očakávame, že Boh bude hovoriť k nám osobne, začujeme ho. Ak si však nikdy neuvedomujeme svoje myšlienky, pocity, predstavivosť, túžby a presvedčenia, nemôžeme ho počuť. Práve toto počutie buduje vieru.

Ako by sme teda mali konať, ak chceme, aby ostatní spoznali Ježiša? Skúsme im pomôcť pochopiť, ako ho môžu sami počúvať. Hovoriť ľuďom o Božom slove je ako rybačka. Niekedy ste úspešní, často však nie. Ale pomáhať ľuďom, aby dokázali sami počúvať – to je ako získanie ďalšieho rybára. Alebo, ako by to vyjadril Ježiš: „Poďte za mnou a urobím z vás rybárov ľudí.“

🔎 Ochutnávka prvej prednášky zo seminára Otcovo srdce.
📽 Celá Robertova prednáška z prvého večera seminára TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.