Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 31.5.2021

Pondelok 31.5.2021

Ľudia posudzujú podľa vonkajšieho vzhľadu, ale Pán hľadí na srdce. Prečo? Pretože vonkajší vzhľad môže byť maskou ​​alebo pretvárkou, ktorej cieľom je získať obdiv ostatných. Napríklad, niektorí veľkňazi a farizeji budili dojem, že slúžia Bohu, no pritom robili veci, ktoré by Boh nikdy nerobil (napr., kládli na ľudí bremená, ale nepohli ani prstom, aby im s nimi pomohli). Skutočnou podstatou osoby je srdce. Obsahuje všetko, čo definuje charakter danej osoby. Pre Boha je teda skutočne dôležité, aby sme si uvedomovali, čo je v našich srdciach. Zároveň je dôležité prosiť ho o pomoc, keď potrebujeme veci vo svojom srdci meniť. Aby nám v tomto procese pomohol, vytvára okolnosti, ktoré odhaľujú srdcia ľudí. Príkladom je aj podobenstvo z dnešného evanjelia.

Nebeské kráľovstvo je kráľovstvom darov a vďačnosti. Naopak, kráľovstvo tohto sveta je kráľovstvom získavania a vlastnenia vecí. Mužom v dnešnom podobenstve je náš Otec – Boh, ktorý stvoril celý svet, aby bol plodný. Vinohradníci sú jeho ľudia, pretože s ním majú vzťah, ktorý cudzinci nemajú. Vinohradníci zbierajú úrodu z vinice, ktorú nevysádzali. Skúška spočíva v tomto: je ich srdce ochotné dať niečo z úrody majiteľovi, keď o to požiada? Alebo sú pripravení zanechať svoj vzťah s majiteľom, aby si uchovali všetku úrodu? Povedané všeobecnejšie – žijú kresťania život vďačnosti za všetky dobré Božie dary a sú ochotní vzdať sa niektorých z týchto darov, ak ich o to Boh požiada? (Napríklad, je kresťanský služobník ochotný odovzdať časť zo svojej služby iným? Alebo si ju celú nechá pre seba a tým sa vzdiali od Boha, ktorý mu ju dal?) Dá sa to vyjadriť aj otázkou: „Čo si vážiš viac – dar alebo vzťah s darcom?“

V dnešnom podobenstve vinohradníci urobia zlé rozhodnutie. Aby si ponechali celý dar, rozhodnú sa vzdať vzťahu s majiteľom. Dokonca zabijú jeho syna. Tým dávajú prednosť smrti pred životom. Prečo? Pretože iba tí, ktorí majú Syna, majú život. Naopak, keby boli ochotní vzdať sa nejakej časti daru, aby si zachovali svoj vzťah s darcom, on by im dal ďalšie dary. Toto považujem za základný princíp nebeského kráľovstva. Tomu, kto má (vzťah s Bohom Otcom), tomu sa pridá (viac darov). No kto sa vzdá vzťahu, stratí dokonca aj tie dary, ktoré dostal.

Princíp, ktorý nám Ježiš ukazuje v tomto podobenstve, je teda jasný. Chceš stále viac duchovných darov? Buď vďačný a cti si Darcu darov, ktoré už máš. Tak si to Darca praje. Uvažuj nad darmi, ktoré si dostal. Čo keby si za ne poďakoval hneď teraz? A ako môžeš použiť niektoré zo svojich darov spôsobom, akým by si to on prial, hoci by ťa to niečo stálo?

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.