Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 7.2.2022

Pondelok 7.2.2022

V zasľúbenej zemi sú dve veľké jazerá alebo moria. Obe ležia v rozľahlom údolí, v ktorom sa nachádza rieka Jordán, na oboch brehoch obklopená vysokými horami. Tieto dve moria sú však úplne odlišné. Jedno z nich je domovom veľkého množstva druhov rýb a rastlín, druhé je však také slané, že v ňom nemôžu žiť žiadne živočíchy ani rastliny. Živé jazero sa nazýva Galilejské more alebo Tiberiadské jazero. To slané sa volá Mŕtve more. Dnešné čítanie sa týka niektorých udalostí, ktoré sa odohrali v Genezarete – veľkej nížine, ktorá sa rozprestiera severne až severozápadne od Galilejského mora. Jedným z hlavných miest v Genezarete bol Kafarnaum.

Ježiš žil a pracoval na brehu živého mora. Odvtedy, čo verejne uzdravil muža s nečistým duchom v synagóge v Kafarnaume, bol známou osobnosťou. Jedným z prvých, ktorí svedčili o Ježišovi, bol démon: „Viem, kto si: Boží Svätý!” Ježiš démona umlčal a vyhnal, ale človeka uzdravil. Vidím tu, že Ježiš priniesol život ľuďom v Genezarete, zatiaľ čo tí, ktorí žili inde, zostali duchovne mŕtvi. Rovnako, ako bolo more v Genezarete plné života, zatiaľ čo more pri Jeruzaleme bolo mŕtve. Ježiš nemusel ani hovoriť! Ak sa nejaký chorý čo i len dotkol lemu jeho plášťa, bol uzdravený. Ježiša obklopovala atmosféra uzdravenia. Kamkoľvek išiel, išla s ním. Mnoho ľudí uverilo svedectvu tých, ktorí boli uzdravení. Ježiš bol pre nich Božím Svätým a život a zdravie, ktoré ho obklopovali, to dokazovali.

Ty a ja máme Ježiša v sebe. Takže aj my sme schopní niesť atmosféru života a zdravia tam, kam ideme. Duchovnú silu v našom vnútri však príliš často nie je vidieť zvonka. Prečo je to tak? Raz som počúval kňaza, ktorý o tom hovoril. Povedal, že naša prirodzenosť je ako tienidlo, ktoré môže zabrániť svetlu v našom vnútri, aby vyžarovalo von. Čím viac sa prispôsobujeme spôsobom sveta, tým je tienidlo nepriehľadnejšie. Ale keď sa premeníme obnovou nášho zmýšľania, aby sme sa viac podobali Ježišovi, tienidlo sa stáva priehľadnejším. A keď sa Ježišova prirodzenosť môže prejaviť v našej vlastnej prirodzenosti, potom aj nás obklopuje určitá miera atmosféry života a zdravia. Dá sa to rozpoznať podľa emocionálneho, duchovného a možno aj fyzického zdravia tých, ktorí sú blízko nás. Často opakujem, že máme praktickú vieru. A keď je vidieť, že funguje prakticky, každý ju chce. Otvor teda oči pre ľudí okolo teba. Všimni si ich potreby a opýtaj sa Ducha Svätého, ako by si im mohol priblížiť atmosféru Ježiša. Ako môžu jeho slová a skutky, ktoré vyjdú od teba, podporiť ich emocionálne, duchovné alebo fyzické zdravie?

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.