Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – pondelok 8.8.2022

Pondelok 8.8.2022

V 17. kapitole Evanjelia sv. Jána sa Ježiš modlí za seba, svojich učeníkov a všetkých veriacich, vrátane nás. Hovorí o sláve – o sláve svojho Otca, o svojej vlastnej sláve a našej sláve. Čo je však sláva? Čítala som o sláve „shekinah“ (hebr. slovo, vyjadrujúce zjavovanie Božej prítomnosti; pozn. prekladateľa), ale opäť sa pýtam, čo to je? Na stránke Biblestudytools.com je definovaná ako „viditeľné zjavenie Božej prítomnosti“. Do dnešného dňa to pre mňa boli len slová, ale dnes som lepšie pochopila, čo znamená táto sláva.

V Biblii čítame, že Izaiáš videl slávu vo videní, keď závoj Božieho rúcha naplnil chrám. Pred dvomi dňami sme čítali sme o tom, že Daniel videl slávu vo videní a dnes sa dozvedáme, že aj Ezechiel videl slávu – opäť vo videní. Sláva je teda niečo, čo môžeme vidieť. Požiadala som svojho vnuka, aby zavrel oči a prečítala som mu pasáž z Knihy proroka Daniela. Dokázal vidieť obrazy očami svojho srdca. Rozpoznal Boha Otca a Ježiša. Aj my môžeme čítať slová ktoréhokoľvek z týchto prorokov a lepšie porozumieť Pánovej sláve. Skús poprosiť Ducha Svätého, aby otvoril oči tvojho srdca, aby si videl Božiu slávu. Potom niekoho požiadaj, aby pomaly prečítal jednu z týchto pasáží, zatiaľ čo ty budeš počúvať so zavretými očami. Alebo si to sám niekoľkokrát pomaly prečítaj, zostaň v tichu a čakaj, kým si uvedomíš Božiu prítomnosť a Božiu slávu.

„Nebo a zem sú plné tvojej slávy.“ Vidíme to v dúhe na oblohe, vidíme to v zázraku stvorenia. Môžeme odpovedať chválou, pripojiť sa k zástupom v nebi a spievať „Svätý, svätý, svätý je Pán Boh všemohúci“. Jeho slávu však vidíme aj v sebe navzájom. Boh nás povolal, aby sme vlastnili Ježišovu slávu. Ježiš povedal, že nám dal slávu, ktorú dal Otec jemu (Jn 17,22) a chce, aby sme jeho slávu videli (Jn 17,24). Možno je to niečo, o čo môžeme prosiť v modlitbe. Niektorí ľudia tento dar majú, iní sa zaň môžu modliť. Spomínam si na stretnutie s jednou pani pred mnohými rokmi. Vnímala slávu obklopujúcu ostatných kresťanov. Opisovala slávu, ktorá ma obklopovala ako aura alebo svetlo. Keď som pociťovala, že ma niekto ponížil a zdalo sa mi, že sa zmenšujem, videla, že aura alebo svetlo vzrástli. Nič z toho som si neuvedomovala, okrem toho, že som sa cítila byť menšia, keď ma ponižovali. Možno si ani ty neuvedomuješ túto slávu. Uvedom si však, že si nositeľom slávy Ježiša Krista, a že ju vyžaruješ do temného sveta. Žehnám ti, aby si naďalej vyžaroval jeho slávu do sveta, v ktorom žiješ.