Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – sobota 1.6. 2019

Sobota 1.6.2019

Liturgické čítania na dnešný deň

Stretli ste sa už s niekým, kto je viac nadšený ako schopný? Je to očarujúce u malého dieťaťa. Môj vnuk mi chcel pomáhať pri stavaní múru z tehál. Trvalo to dlhšie kvôli jeho pomoci, ale bolo zábavné byť s ním. To, čo som ja vnímal ako prácu, považoval on za zábavu. U dospelých je to iné. Siroty sú kritické, keď má niekto nižšie štandardy ako oni. Negatívne vnímajú prácu, ktorá nebola vykonaná tak dobre, ako by oni chceli, alebo ponúkajú rady, ktoré sa zriedka kedy stretnú s ocenením, alebo sa snažia veci neskôr opraviť. Vzťahy tým trpia.

V tomto úryvku z Písma vidíme, že Nebeské kráľovstvo funguje inak. Prišiel Apollo, plný nadšenia. Dobre sa učil a vedel o Ježišovi a mal horlivého ducha. Ale Ježiša osobne nepoznal. Nemal Ducha Svätého, ktorý by ho sprevádzal. Poznal len Jánov krst. To ho však nezastavilo, aby v synagóge odvážne vyučoval.

Priscilla a Aquila ho počuli. Tento misionársky pár žil predtým v Ríme, ale spolu s ostatnými Židmi ich vyhnal cisár Klaudius v r. 49. Tak ako Pavol, aj oni vyrábali stany a Pavol s nimi žil približne 18 mesiacov v Korinte. Pravdepodobne spolupracovali. Počuli o Ježišovi od Pavla, ktorý sa s ním osobne stretol; a prijali Ducha Svätého, takže mali osobného učiteľa, ktorý im mohol ukázať Ježiša. Boli to „spolupracovníci v Kristovi“ s Pavlom. Museli si myslieť niečo ako „Apollo hovorí dobre, ale nevie, o čom hovorí.“

Aká bola ich reakcia? Neklebetili ani nekritizovali. Nepokarhali ho verejne ani nehovorili proti jeho vyučovaniu. Porozprávali sa s ním a presnejšie mu vysvetlili Božiu cestu. A keď chcel Apollo odísť na iné miesto, aby pokračoval vo vyučovaní, povzbudili ho. Dokázali čeliť problému bez konfliktu. Chceli vyriešiť problém a zároveň rásť vo vzťahu s Apollom.

Aj my sa môžeme učiť sa od Priscilly a Aquilu. Keď počujeme niečo dobré, čo bolo povedané s väčším nadšením ako presnosťou, môžeme sa aj my konfrontovať bez konfliktu. Môžeme sa s daným človekom porozprávať súkromne, môžeme mu ponúknuť inú perspektívu a môžeme ho povzbudiť a požehnať. Niektorí ľudia mi hovoria, že boli nadšení ako deti, ale neustála korekcia bez povzbudenia ich vášeň otupila. Nadšenie je naozaj cenné. Vieme, že Biblia nechváli ľudí, ktorí nie sú ani horúci ani studení. Pavol sám bol nadšený, ale bol na zlej ceste. A Ježiš ho konfrontoval spôsobom, ktorý medzi nimi vybudoval dobrý vzťah. Priscilla a Aquila tento príbeh poznali. Možno o tom povedali Apollovi. Je lepšie mať entuziazmus a nechať sa poučiť, než sa naučiť, ale bez motivácie. Ak vidíte nadšenie u svojich detí alebo priateľov, môžete im povedať, že to obdivujete. Ak sa cítia milovaní, budú vás počúvať, keď im ponúknete presnejší pohľad.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia v slovenčine odporučiť, sa môžu prihlásiť na odber TU.