Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – sobota 17.7.2021

Sobota 17.7.2021

Dnes čítame o veľmi netradičnej masovej migrácii. V celej histórii vidíme veľa migrácií. Napríklad jedna migrácia viedla k pádu západnej rímskej ríše. Frankovia, Góti, Longobardi a iní, všetci využili to, že ríša bola oslabená. Obrovské množstvá ľudí sa prisťahovali a obsadili Francúzsko, Španielsko a dokonca aj časti Talianska. Ale toto sťahovanie sa uskutočnilo kvôli vojenským víťazstvám počas mnohých rokov tak, že pôvodná rímska civilizácia bola postupne nahradená. Čo je úžasné na hebrejskej migrácii je to, ako odrazu a v akých rozmeroch sa to udialo. Šesťstotisíc mužov, spolu s ich ženami a deťmi odišli z Egypta tak náhle, že nemali ani čas pripraviť sa. Ich odchod nesúvisel so žiadnym vojenským víťazstvom, ale unikali pred Egypťanmi a toto bola ich šanca. Jediná šanca, akú kedy budú mať, aby unikli pred životom ťažkého otroctva. Takže skupina viac ako milióna ľudí zobrali všetko, čo mohli a utekali a spolu s nimi veľké množstvo oviec a dobytka. (Skúste si predstaviť viac ako dvojnásobné množstvo obyvateľov Bratislavy ako odchádza v jeden deň, ako jednu veľkú masu ľudí). Títo ľudia boli v Egypte viac ako 430 rokov, a v jediný deň sa všetko zmenilo. Pred 400 rokmi bol rok 1620. To bol rok, keď prišli prví anglickí osadníci do Severnej Ameriky. Stolovali s Indiánmi a jedli morku, aby vzdávali vďaky za to, že prežili. Tento deň vďakyvzdania bol začiatkom ďalšieho masového sťahovania, ktorého výsledkom bolo ustanovenie Spojených štátov amerických. Hebreji boli v Egypte dlhý, dlhý čas a aj tak odrazu, v jediný deň, sa všetci zobrali a odišli a život už nikdy nebol taký istý.

Po odchode z Egypta Boh pravidelne hovoril k Hebrejom skrze prorokov. Posledným prorokom Starého zákona bol Malachiáš. Potom Boh mlčal viac ako 400 rokov. A v tom čase sa všetko pre Izraelitov zmenilo k horšiemu. Znovu sa ocitli v otroctve, alebo aspoň nad nimi panovali Rimania. Ľudia, ktorí nad nimi vládli, rímski aj židovskí náboženskí lídri opäť zobrali takmer všetko ovocie ich práce a obyčajným ľuďom ponechali len málo. Jedinou vecou, ktorá im ostala, bola nádej, že príde Mesiáš. Keď príde, všetko bude lepšie. 400 rokov ticha skončilo v jediný deň. Ján Krstiteľ a potom Ježiš prišli ohlasovať nebeské kráľovstvo. Ján bol posledným z prorokov, pretože teraz prichádza Boh sám, v postave Ježiša, aby hovoril osobne so svojim ľudom. Veľké davy ľudí utiekli z Egypta. Ale teraz sa veľké davy ľudí zhromaždili pri Ježišovi. Bol to úsvit nového veku. Ale niektorí ľudia chceli zničiť Ježiša, pretože sa nechceli zmeniť. Aj dnes množstvo ľudí opúšťa svoj starý život a začína nový život v osobnom vzťahu s Bohom Otcom. Iní zas chcú zničiť vieru v Ježiša, pretože sa nechcú zmeniť. Ale víťazstvo stále patrí Ježišovi.

Dnes si môžeš sadnúť a stolovať s priateľmi. To je jeden aspekt svätej omše. Môžeš vzdávať vďaky za svoje prežitie, tak ako prví osadníci v Severnej Amerike. Opustil si kráľovstvo smrti a prišiel si do kráľovstva večného života. Židia si aj dnes pripomínajú a oslavujú oslobodenie Hebrejov z Egypta. O koľko viac môžu Božie deti vzdávať vďaky Ježišovi a nášmu Otcovi za dar večného života. Keď budeš dnes prijímať Ježiša na svätej omši, prečo z toho neurobiť jedlo vďakyvzdávania. A potom ži s ním svoj nový život. Život už nikdy nebude rovnaký.

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.