Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – sobota 17.9.2022

Sobota 17.9.2022

Dnešné čítanie pokračuje Pavlom a korintskými skeptikmi. Zas a znova vidíme ich problém fyzického a racionálneho zmýšľania. Títo skeptici si nevedia predstaviť osobné zmŕtvychvstanie, kým neporozumejú fyzickej podobe zmŕtvychvstalého tela. Rozmýšľajú takým spôsobom preto, lebo nemajú žiadny dôkaz v prospech osobného zmŕtvychvstania. Čo v skutočnosti potrebujú je, aby boli oslobodení a dokázali rozmýšľať aj za hranicou fyzickej skúsenosti, a to je to, o čo sa Pavol v dnešnom čítaní snaží. Toto čítanie je aktuálne aj dnes, pretože niektorí ľudia sú stále väzňami takého zmýšľania, ktoré im bráni prijať duchovné zjavenie.

Pavol vysvetľuje, že smrť a zmŕtvychvstanie je premena z fyzického bytia s duchom (určeným na život v dnešnom svete), na duchovné bytie s telom (určeným na život vo svete, ktorý ešte len príde). Tak, ako semeno odumrie, aby z neho mohla vzniknúť rastlina, ktorá je iná ako semeno, tak odumiera aj naše telo, aby vzniklo zmŕtvychvstalé telo, ktoré je iné ako to naše. Telo, ktoré máme dnes, je slabé, pretože je určené pre pominuteľný a neslávny svet. Avšak telo, ktoré budeme mať, bude mocné, lebo je určené pre nepominuteľný a slávny svet. Predstavte si húsenicu, so svojim obyčajným pozemským telom, ktoré je určené na to, aby sa kŕmilo listami. Z húsenice sa stane zdanlivo mŕtva kukla. Ale potom je znovuzrodená, premení sa na nádherného motýľa, a ten vzlietne, pretože je určený na to, aby bol príťažlivý pre tých, ktorí ho vidia. Alebo si predstavte Adama, ktorý bol stvorený ako fyzická bytosť. Aký bude on pri vzkriesení? Bude ako druhý Adam, Kristus, mocná duchovná bytosť, ktorý je teraz s Otcom. Aj keď teraz nosíme obraz Adama, pri vzkriesení budeme niesť obraz Krista. Ak Korinťanov neláka predstava večného života, určite ich bude lákať premena na novú, mocnú, nezničiteľnú a slávnu bytosť!

Veľa kresťanov dnes neprežíva žiadne nadšenie alebo úžas, keď si predstaví Božiu dobrotu a veľkosť. Možno je to preto, že sme znížili naše očakávania na úroveň nášho vlastného porozumenia. Och, keby sme mohli všetci vidieť budúcnosť tak, ako bola zjavená Pavlovi. Potom by sme sa všetci cítili oveľa lepšie. Modlime sa k Duchu Svätému, aby nám všetkým dal túto múdrosť a zjavenie.