Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – sobota 19.2.2022









*|MC:SUBJECT|*







Otcovo srdce pre Slovensko

Pozri v internetovom prehliadači



Sobota 19.2.2022

Liturgické čítania na dnešný deň

Mk 9,16
Otvorilo sa nebo a zaznel Otcov hlas: “Toto je môj milovaný Syn, počúvajte ho.” Tento konkrétny verš z Marekovho evanjelia v sebe skrýva niečo nečakané. Je tu jediné prikázanie, také zrozumiteľné ako ktorékoľvek z tých, ktoré boli dané Mojžišovi. Nie je tu priestor na nesprávne vysvetlenie Božích zámerov. On hovorí. Ježiš hovorí. A nám je prikázané počúvať. Samozrejme, väčšina ľudí dokáže aj hovoriť, aj počúvať. Musíme mať schopnosť rozprávať aj počúvať keď sa chceme naučiť nejaký jazyk. A jazyk potrebujeme na to, aby sme mohli komunikovať. Ale keďže sme získali túto schopnosť komunikovať, Boh nám prikázal komunikovať s Ježišom. A v tejto komunikácii musíme počúvať, čo hovorí. Vďaka Bohu, mnohé z jeho slov sú zaznamenané v Biblii. 

Takže čo je na tom také nečakané? Veľa ľudí predpokladá, že schopnosť komunikovať nám bola daná na to, aby sme mohli rozprávať. Ale je tu iná perspektíva. Tento verš hovorí, že schopnosť komunikovať nám bola daná na to, aby sme mohli počúvať. 

Jk 3, 1-10
Jakub nám hovorí, aké problémy môžu nastať, keď je našim cieľom v komunikácii len rozprávať. Môžeme ovládať koňa zubadlom, lode kormidlom, ale nikto nevie ovládať dôsledky slov, ktoré vysloví. Prečo je to tak? Pretože si vysvetľujeme svoje slová podľa pravidiel, ktoré máme zapísané v srdci. Takže ľudia si môžu medzi sebou slová veľmi ľahko zle vysvetliť. A taktiež môžeme zle pochopiť motívy, ktoré sa za týmito slovami skrývajú. Možno práve toto vyjadruje citát z Jeremiáša 17,9: “Nadovšetko klamlivé je srdce, je nenapraviteľné, kto sa v ňom vyzná?” Komunikácia medzi ľuďmi môže byť niekedy ozaj zložitá. Ale Jakub nám hovorí: “Nemá to tak byť, bratia moji,” (Jk 3,10)

Mk 9, 2-13
Traja učeníci (dosť na to, aby mohli potvrdiť, čo sa stalo, ako svedkovia), išli s Ježišom na horu premenenia, kde sa Ježiš rozprával s Mojžišom a Eliášom. Namiesto toho, aby sa Peter opýtal, o čom sa rozprávali, aby ich mohol počúvať, mal samozrejme niečo, čo chcel povedať. Ani veľmi nevedeli, čo povedať, ale to Petra nezastavilo. Potom ho zastavil Boh. Prikázal všetkým trom, aby počúvali Ježiša. A čo im povedal Ježiš? Povedal im, aby nehovorili nič o tejto udalosti, až kým nebude Syn Človeka vzkriesený z mŕtvych. Opýtali sa, či nemal prísť najprv Eliáš, ale Ježiš im vysvetlil, že Eliáš už prišiel (v podobe Jána Krstiteľa). To je najjasnejší možný príklad dobrej komunikácie. Najprv počúvaj Otca a Ježiša, a vo vhodnom čase hovor s ostatnými. 

Niektorí ľudia majú veľa čo povedať; nechaj ich hovoriť a počúvaj ich. Ak sa ti niečo zdá dôležité, hovor o tom s Ježišom a počúvaj ho. A nakoniec hovor to, čo ti On hovorí. Ak sa ti zdá to, čo ľudia hovoria nedôležité, aj tak ich počúvaj, a hovor iba to, čo ich môže budovať a povzbudiť. Takýmto spôsobom budú vzťahy posilnené skrze komunikáciu. A ak to tak neurobíš (čo je celkom prirodzené) a vyvstanú nejaké problémy v komunikácii, hovor o tom s Ježišom a počúvaj ho, aby mohli byť akékoľvek problémy vyriešené. Žehnám tvojej schopnosti komunikovať.

 

Email

Facebook

Website

Tieto zamyslenia tvoríme aj vďaka vám.

Darujte 2% Otcovmu srdcu pre Slovensko
Chcem podporiť Otcovo srdce pre Slovensko

Spoznajte viac seminár Otcovo srdce
🎥 Videoseminár s Robertom a Vicki de Hoxar
🎧  Podcasty s prednáškami z Otcovho srdca
📖  Kniha Hoxarovcov Život v Otcovej láske

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia v slovenčine odporučiť,
sa môžu prihlásiť na odber TU.
Na odber biblických zamyslení v originálnom znení v angličtine sa dá prihlásiť TU.

Copyright © *|CURRENT_YEAR|* *|LIST:COMPANY|*
*|IFNOT:ARCHIVE_PAGE|* *|LIST:DESCRIPTION|*

Chcete zmeniť spôsob prijímania týchto emailov?
Môžete upraviť vaše nastavenia alebo sa odhlásiť z odberu