Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – sobota 2.4.2022

Sobota 2.4.2022

V tomto čase intenzívne myslím na Ukrajinu, je v mojom srdci a v mojich modlitbách. Takže keď som čítala tieto slová, premenila som ich na modlitbu za ukrajinský ľud.

Modlim sa, aby Pán daroval svoju múdrosť ľuďom na Ukrajine; aby im zjavil úklady tých, ktorí na nich útočia, aby im ukázal, čo agresori robia a čo plánujú, aby tie akcie mohli byť prekazené. Pán nech je útočišťom pre všetkých ľudí, aby ich zachránil pred ich prenasledovateľmi. Nech je Boh ich štítom a nech je už koniec zlobe Zlého.

Modlím sa tiež za Putina, aby jeho srdce bolo zmenené z kamenného srdca na srdce z mäsa. Aby sa tak ako Šavol na ceste do Damašku stretol s Ježišom a bol premenený.

Boh je spravodlivý sudca, skúma mysle i srdcia; jeho je pomsta. Avšak my tak často súdime; vyjadrujeme svoje názory a rozhodujeme kto je vinný a kto má byť odsúdený. Potom si pri svojom odsudzovaní neberieme servítku pred ústa, či už verbálne alebo na sociálnych médiách alebo v nejakom inom formáte. To nie je vyjadrením lásky; namiesto toho to poškodzuje vzťahy.

Ježiš bol súdený. Vládnuce autority strojili proti nemu úklady, bol ako baránok vedený na zabitie. Niektorí z tých, čo ho počúvali, ho uznali za proroka, iní za Krista, iní za Mesiáša. Ale niektorí ho považovali za podvodníka a došli k záveru, že má byť zabitý. Mali svoj názor; neverili, že by Mesiáš mohol prísť z Galiley. Vedeli, že Mesiáš príde z Dávidovho rodu a z Betlehema. Avšak nevedeli, že Ježiš tieto požiadavky splnil. Rozhodovali o tom, čo je správne a čo nesprávne, vyniesli rozsudok a želali si Ježišovu smrť.

Všetci máme svoje názory ale tie názory nás nemusia viesť k posudzovaniu; aj keď to často tak býva. Názor je presvedčenie o niečom na základe našej skúsenosti. Ale každý má inú skúsenosť, a tak budeme mať za tých istých okolností odlišné názory.  Preto rôzni ľudia reagovali na Ježiša rôzne (niektorí ho nazývali prorokom, iní Kristom…). Posudzovanie je krok za hranicou názoru. Keď súdime, rozhodujeme, či má niekto pravdu alebo sa mýli, či je hodnotnejší alebo menejcenný Na súde školený sudca skúma všetky fakty skôr než vydá rozsudok. Potom po rozsudku prichádza trest. Na súde sú ľudia považovaní za nevinných, až kým sa nedokáže ich vina a obvinený má právo byť vypočutý a poskytnúť dôkazy na svoju obranu. Dokonca ani na súde nemusí vždy vyjsť najavo celá pravda. Ale Ježiš je celá Pravda a Boh je sudca, ktorý skúma naše srdcia a mysle. Pozná všetky fakty a je spravodlivým sudcom.

Tak sa vráťme k Ukrajine a Rusku; Boh pozná srdce a myseľ každého človeka v tejto situácii. Rozumie, prečo ľudia konajú tak ako konajú. Bude spravodlivo súdiť a vykoná pomstu alebo prípadne ponúkne milosrdenstvo.

K Ježišovi priviedli ženu prichytenú pri cudzoložstve. Ježiš reagoval tým, že povedal, ‘Kto z vás je bez hriechu, nech prvý hodí do nej kameň’ (Ján 8). To je jeden z dôvodov, prečo nemáme súdiť. Nikto z nás nepozná celú pravdu a nikto nie je bez hriechu. Ježiš tiež povedal, ‘Nesúďte a nebudete súdení’ (Lukáš 6,37). To je ďalší dôvod nesúdiť. Nikto z nás nechce byť odsúdený; všetci chceme milosrdenstvo. Tak sa vyhnime súdeniu, dokonca aj keď sa niečo zdá byť zlé. Namiesto toho môžeme situáciu, ktorej čelíme, vložiť do Božích rúk.