Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – sobota 2.7.2022

Sobota 2.7.2022

Sofoniáš, rovnako ako Amos, boli pozvaní, aby priniesli správu o rozsudku voči národom, varujúc tak ľudí pred prichádzajúcou skazou. Boh bol nahnevaný a trestal ľud. Ale Pán si pripravil obetu (Sofoniáš 1,7) a tou obetou bol Ježiš. Jeho smrť zaplatila cenu za všetko zlé, čo sme urobili. Keď prijmeme Ježiša, keď si uvedomíme, že za nás zaplatil cenu, už nie sme viac pod odsúdením. Miesto toho sme v milosti a milosrdenstve. Boh za nás zobral trest. Toto je dobrá správa. Pán je s nami – Otec, Syn a Duch Svätý si v nás a s nami spravili domov. Keď tomuto v našich srdciach veríme, nebudeme sa báť. V akejkoľvek oblasti, kde sa bojíme, si Pán Ježiš  praje, aby bol Pánom v tej danej oblasti našich životov.

Miesto trestu máme jeho milujúcu odpoveď na naše hriechy, ktorú si môžeme hlasno hovoriť:

Pán je so mnou.
Pán ma zachraňuje.
Pán má vo mne radosť.
On ma utišuje svojou láskou.
On sa nado mnou teší spevom.
Ktoré z týchto hovorí Otec tebe, alebo ti ukazuje práve teraz?

Vidíme Božiu milujúcu odpoveď vyššie. Vidíme aj našu odpoveď: môžeme spievať, kričať, byť šťastnými a radovať sa.

Milujeme, pretože nás miloval prvý a našu lásku možno vidieť v našich skutkoch. Sme povolaní, aby sme sa milovali navzájom, aby sme si vzájomne vzdávali úctu a vážili si jeden druhého: Hľadaj u druhých dobro a povzbudzuj ich. Máme žehnať druhým, aj tých, ktorí sú pre nás problémom. Navštívili sme centrum vo Walese, kde žehnali každému, kto prišiel. Čoskoro bola na tom mieste Božia prítomnosť zjavná, ľudia boli uzdravení emočne aj fyzicky len tým, že tam boli. Požehnania sú mocné. Vezmime   každú negatívnu myšlienku a radšej druhým  žehnajme, namiesto toho, aby sme na ich nadávali.

Je dobré sa tešiť s druhými. Môže to byť výzva, ak máš ťažké obdobie a špeciálne, ak druhí dostali niečo, po čom si ty túžil. Možnože dostali povýšenie, ktoré si chcel, alebo očakával. Môžeš sa s nimi radovať? Tiež môžeš plakať s plačúcimi. Keď umrela naša prvá dcéra, prišla moja kamarátka, sadla si so mnou a držala mi ruku. Neboli potrebné žiadne slová. Jej milujúca prítomnosť bola dostačujúca.

Žiť v harmónii jeden s druhým môže byť výzvou. Prijímať druhých takých, akí sú, nie je jednoduché, ale na konci sa to vypláca.  Pamätaj si, že každá náročná osoba raz bola malým chlapcom, alebo dievčaťom, ktoré nebolo milované. Niekedy môže pomôcť pýtať sa Otca, ako ich vidí. On ich miluje takých akí sú a keď ich vidíme jeho očami, naše chápanie sa zmení.

Nakoniec buďte radostní  v nádeji, keďže nádej nás nesklame, trpezliví v súžení (Pavol to  považuje za svetlo v terajších trápeniach,, ktoré prinášajú večný život. 2 Kor 4, 16-17) a verní v modlitbe.

Čím viac sa budeme snažiť tieto veci praktizovať, tým viac sa budeme stávať podobnými Kristovi.