Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – sobota 20.3.2021

Sobota 20.3.2021

Prekvapivou vecou na čítaní Písma je to, že ho môžeme čítať mysľou alebo srdcom. Obidva spôsoby sú dobré, ale prinášajú rozličné výsledky, keďže majú iné zámery. Zámerom mysle je získavať a analyzovať informácie, aby sme sa v budúcnosti mohli vyhnúť zlým skúsenostiam; a aby sme mohli opakovať tie dobré. Zámerom srdca je vlastniť priority a pravidlá týkajúce sa toho, čo je správne, pravdivé a hodnotné; aby nové situácie mohli byť ohodnotené bez ohľadu na ich prežívanie. Správne pravidlá uschopňujú človeka čeliť novým situáciám s odvahou a vytrvalosťou, zatiaľ čo iné pravidlá vedú k strachu a nestálosti. Ak si chceme vychutnávať ovocie Ducha Svätého, myseľ aj srdce potrebujú byť zdravé. Choroba alebo zatvrdnutosť v mysli, srdci alebo v oboch, spôsobujú, že naše prežívanie života je nefunkčné. Obidva vzory prežívania sa ďalej posilňujú. Napríklad, tvrdosť srdca vedie k zlým skúsenostiam, ktoré opakovane zatvrdzujú srdce. Na druhej strane, keď si zozbierame správne informácie a analyzujeme ich vo svojej mysli, v srdci sa nám ukladajú nové a lepšie pravidlá, čo nás vedie k lepším skúsenostiam.

Dnešné čítania nám ukazujú rozličné výsledky, ktoré vychádzajú z mysle a srdca; a rozdiely medzi ovocím, ktoré prinášajú zdravé alebo zatvrdnuté mysle a srdcia.

Najprv sa pozrieme na ľudí, ktorí sa nechali viesť svojou mysľou, a sú zatvrdnutí v svojom zmýšľaní. Tu patrí väčšina zákonníkov a farizejov. Oni zakladali svoje rozhodnutia na poznaní Písem, ale chýbali im správne priority, pretože zákon bol pre nich dôležitejší ako Božia prítomnosť. Nedokázali rozoznať Božiu prítomnosť ani v Ježišovi, napriek jeho úžasnému učeniu, pretože v ňom nemohli vidieť naplnenie proroctva tak, ako mu rozumeli oni. Teraz sa pozrime na zdravé zmýšľanie v Nikodémovej mysli. Tiež si všimol, že Ježiš nevyzerá ako vyplnenie proroctva Starého Zákona podľa perspektívy farizejov (čo bolo doslovné vysvetlenie proroctva). Ale všimol si nespravodlivosť v reakcii farizejov. Jeho námietka vychádzala z inej perspektívy, zhodujúcej sa so zákonom, ktorá si vyžadovala získať ešte iné informácie. Prečo sú také veľké rozdiely medzi farizejmi, ktorí sú v rovnakých okolnostiach? Pretože vo väčšine z nich malo proroctvo väčšiu hodnotu ako spravodlivosť; ale Nikodém použil spravodlivosť, aby spochybnil zmýšľanie ostatných farizejov. Mali iné priority. A iné priority stále spôsobia hádky a zatrpknutosť medzi ľuďmi, ktorí sa nechávajú viesť mysľou.

Teraz sa pozrime na ľudí, ktorí sa nechávajú viesť srdcom. Jeremiáš mal zdravý vzťah s Bohom a čelil zlým okolnostiam s odvahou vďaka svojej viere. Nechal sa viesť svojím srdcom. Napriek tomu niektoré pravidlá v jeho srdci poukazujú na to, že si viac cenil spravodlivosť ako milosrdenstvo. Takže jeho srdce bolo stále tvrdé. Chcel, aby sa Boh pomstil jeho nepriateľom a aby sa na to on sám mohol pozerať! A nakoniec sa pozrime na niekoho, kto je vedený srdcom so správnymi pravidlami. Samozrejme, že je ním Ježiš, ale je tu aj Lukáš, ktorý si viac cení milosrdenstvo, ako spravodlivosť. Lukáš napísal, že blahoslavení sú tí, čo zachovávajú Božie slovo v dobrom a šľachetnom srdci…

To je dôvodom, prečo rozliční ľudia, ktorí majú skvelý vzťah s Bohom, môžu reagovať inak v rovnakých okolnostiach. Pozerajú na Boha z inej perspektívy, čo vedie k iným prioritám v srdci. Prvý, Jeremiáš, videl Boha ako nadprirodzeného sudcu, rozhodcu a popravcu, ktorého prácou bolo trestať skazených ľudí. Druhý, Lukáš, videl Boha (tak, ako to Ježiš učil), ako Otca, ktorý ho pozdvihol z kráľovstva zákona a spravodlivosti, do kráľovstva lásky a milosrdenstva. Takže očakával prirodzené ovocie dobrého zmýšľania založené na správnych pravidlách a tak ďalej píše:… a s vytrvalosťou prinášajú úrodu.

Pouvažuj o týchto 4 skupinách ľudí z dnešných čítaní. Komu sa najviac podobáš? Aké je ovocie v tvojom živote? Je tvoj život plný pokoja, lásky, šťastia …? A komu by si sa chcel podobať? Čo sa podľa teba potrebuje zmeniť? Nechávaš sa viesť svojou mysľou (ako väčšina ľudí) alebo svojím srdcom? Máš dobrý vzťah s Bohom? Ak áno, potrebuje zmeniť priority v tvojom srdci? Ako? Čo očakávaš, aké ovocie bude prúdiť z týchto zmien? Ja (Robert) by som sa veľmi rád porozprával o týchto veciach a modlil sa za ne, keď sa nabudúce stretneme na seminári.

🔎 Štrnásta prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.