Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – sobota 25.6.2022

Sobota 25.6.2022

V tomto čítaní je skryté niečo zaujímavé. Ježiš sa stratil. Zo začiatku si Mária a Jozef neuvedomili, že nebol s ich skupinou. Cestovali z Jeruzalema jeden deň, ďalší deň strávili tým, že ho hľadali v skupine cestujúcich a potom cestovali ďalší deň naspäť do Jeruzalema. Ježiš bol od svojej rodiny oddelený tri dni. Mal vtedy len 12 rokov, to znamená, že už mal dvanáste narodeniny, ale ešte nedosiahol trináste.

Dnes považujeme dvanásťročného chlapca za dieťa, ktoré ešte využíva starostlivosť a pozornosť svojho otca. Takto sa učí ako sa stať mužom. Podľa židovských tradícií dosiahlo dievča dospelosť na jej dvanáste narodeniny, chlapec na jeho trináste. V očiach Židov bol teda Ježiš stále dieťaťom. Potreboval byť preto ochraňovaný a vedený svojim otcom. Toto nás privádza k zaujímavému bodu. V Ježišových očiach nebol jeho otcom nikto iný než Boh. Keď teda Ježiš vchádzal do chrámu, bol so svojim otcom. A ostal so svojim Nebeským Otcom, ktorý ho učil byť ako On, teda, ako Boh. Vieme, že učenie, ktoré Ježiš dostal, bolo dobré, pretože ľudia boli užasnutí jeho duchovným chápaním.

Mária k nemu prehovorila, „Syn môj, čo si nám to urobil? Pozri, tvoj otec i ja sme ťa s bolesťou hľadali!“ Ale Ježiš odpovedal, že bol v dome svojho Otca, teda tam, kde mal byť. Všetci máme dvoch otcov. Biologického otca a nebeského Otca. Ježiš jasne rozumel, že Boh bol jeho skutočným otcom.

A čo ty a ja? Rovnako máme biologického, aj nebeského otca. Ľudia s pozemskou perspektívou považujú za svojho skutočného otca ich biologického otca. Ale ľudia ako Ježiš, s nebeskou perspektívou, považujú za ich skutočného otca Boha. Koho považuješ za svojho skutočného otca ty?

Nepočujeme nič od Jozefa, ale počujeme slová Márie, jeho matky. Keď Mária našla Ježiša v chráme, mal Ježiš pri sebe oboch – matku, aj otca. Ak by bol Ježiš tvrdil, že Boh bol jeho otcom, bol by mal pravdu, ale pre Jozefa by to bolo ťažké počuť. Ježiš si vážil vzťahy s obomi, s Máriou aj s Jozefom, preto sa rozhodol, že s nimi pôjde naspäť do Nazareta a bude im obom poslušný. Aké ponaučenie z toho pre nás vyplýva? Je dobré rozpoznať, že Boh je naozaj našim skutočným otcom. Je ale tiež dobré ctiť si nášho biologického otca a byť mu poslušný. Poslušnosť je voľba. Môžeme sa rozhodnúť počúvať kohokoľvek chceme. Boh Otec chce, aby sme mu boli poslušní, ale tiež chce, aby sme rešpektovali a ctili si svojich biologických otcov. Keď to robíme, poslúchame nášho Nebeského Otca.
 A Ježiš rástol vďaka obom, Bohu aj človeku. Rástol vďaka obom otcom.

A čo Mária? Práve dnes oslavujeme deň nepoškvrneného srdca Márie. Mária nám je úžasným vzorom. Bála sa, aby našla Ježiša, ale keď ho našla, nekarhala ho za jeho nevšímavosť. Miesto toho sa od neho chcela učiť. Preto sa pýtala, prečo to urobil. Jej čisté, nevinné a nepoškvrnené srdce vedelo, že Ježiš mal určite dobrý dôvod na jeho činy. Ako sa len od nej môžeme učiť! Ak by sme sa len pozerali na správanie iných jej pohľadom. Miesto obviňovania a kritiky by sme sa potom jednoducho snažili pochopiť, prečo sa ľudia správajú, ako sa správajú. Mária tomu rozumela a nerozprávala o tom iným. Miesto toho rozmýšľala nad duchovným významom toho, čo sa udialo. Je niekto, koho by si mal pochopiť spôsobom ako Mária?