Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 10.8.2022

Streda 10.8.2022

Dnes tu máme čítanie, o ktorom som často počul, že sa používa na získavanie financií. Zvyklo sa naznačovať, že ak dáme peniaze na tú či onú dobrú vec, Boh nás odmení rovnakým spôsobom. Čím viac dávame, tým viac dostávame. Ale toto učenie je problematické. Podporuje dávanie tým, že zvyšuje očakávanie, že potreby ľudí budú naplnené podľa ich dávania. Toto nemôže byť to, čo mal Pavol na mysli.

O čom teda hovoril Pavol, keď povedal: „Kto skúpo seje, skúpo bude aj žať, kto seje štedro, štedro bude aj žať. Každý tak, ako si umienil v srdci, nie zo žiaľu ani z donútenia, lebo veselého darcu Boh miluje.“

Chcel by som poukázať na to, že Pavol nehovorí fyzicky, ale duchovne. Kto do vzťahu zasieva lásku, úctu a dôveru, zistí, že vzťah rastie v týchto cnostiach. V dôsledku toho každý vo vzťahu rastie v týchto cnostiach. Ale kto do vzťahu zasieva záujem o seba, ohováranie a manipuláciu, zistí, že vzťah rastie v týchto zlozvykoch. Všetci vo vzťahu sú nepriaznivo ovplyvnení. Takže každý človek by mal žehnať druhým vo vzťahu tak, ako si zaumienil, bez smútku alebo nátlaku, pretože ten, kto žehná veselo, je Bohom milovaný. V tejto perspektíve je veľká sloboda. Otec chce, aby sme do vzťahov dávali toľko, koľko sme sa rozhodli. Máme vzťahy s mnohými ľuďmi. A sme radi, že niektoré vzťahy požehnávame viac ako iné. Všetko závisí od toho, aký blízky je konkrétny vzťah. Ak teda chceme zakúsiť Božiu lásku k nám, mali by sme inej osobe ponúknuť toľko lásky, úcty a dôvery, koľko len slobodne dokážeme. Ak zájdeme priďaleko a staneme sa nešťastným darcom, možno bude pre nás ťažšie uveriť, že Otec nás rád požehná.

Samozrejme, môžeme sa rozhodnúť aj finančne požehnať ľudí, ale to je slabá náhrada za lásku, úctu a dôveru. Mali by sme teda najprv hľadať kráľovstvo Božie vo vzťahu a potom pridať materiálne požehnania, ak sa tak rozhodneme. Samozrejme, ak je niekto skutočne vo fyzickej núdzi, potom by sme mali prejavovať svoju lásku, úctu a dôveru spôsobom, ktorý túto potrebu rozpozná a pomôže. Ale ako vždy, máme povolenie dať toľko, koľko sme sa rozhodli, bez smútku alebo nátlaku. Náš Otec je úžasný Otec, ktorý túži po našom šťastí.

Vidíte, láska nie je ako peniaze. Keď rozdáte peniaze, sú preč a nikto ich nevráti. Ale keď dávate s láskou, potom ste na oplátku milovaní; možno milovanou osobou, ale Bohom určite. A jeho láska, ktorá sa vlieva do vášho srdca, zväčšuje vašu lásku.