Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 13.7.2022

Streda 13.7.2022

Včera sme videli hnev dvoch kráľov. Pozreli sme sa na to, ako nás hnev ovplyvňuje a ako sa môžeme od hnevu oslobodiť. Dnes vidíme, že aj Boh sa vie hnevať.

Na hore Sinaj Boh pozval ľudí, aby sa k nemu priblížili, aby z nich urobil národ kňazov, ktorí s Ním budú mať blízky vzťah. Ľudia sa odmietli priblížiť a namiesto toho žiadali, aby im bolo povedané, čo majú robiť; žiadali zákon. Boh im teda dal desať prikázaní; a nasledovalo mnoho ďalších pravidiel. Problém so zákonom je v tom, že Izraeliti ho neustále porušovali. Výsledkom porušenia zákona bol trest. Bolo to tak vtedy a je to tak aj dnes. V dnešnom čítaní vidíme, že kráľ Achaz a jeho ľud porušili zákon; uctievali cudzích bohov, takže Boh sa na nich hneval. Obrátili sa ľudia nazad k nemu? Nie. A tak Boh použil Asýriu ako prostriedok trestu; boli jeho prútom a palicou. Ale Asýria bola hrdá, arogantná a brutálna. Boh povedal, že vo svojom útoku na jeho ľud zašli príliš ďaleko. Tak ťažké časy prídu aj na Asýriu a prišli. Myslím si, že celým cieľom systému založeného na zákone bolo ukázať, že nie je účinný. Zákony, tresty, obete a Boží hnev nezmenili ľudskú povahu, to dokázala iba láska.

Dávid bol muž podľa Božieho srdca, muž s osobným a dôverným vzťahom k Bohu (pozri napr. Žalm 131 alebo Žalm 139 a mnohé ďalšie). O palici písal v Žalme 23. Boli pre neho útechou. Vidím palicu ako pastierovu pomôcku na láskyplné pritiahnutie ovečiek k sebe. Vidím prút, ktorý sa používa na ochranu pred divou zverou, ktorá sa snaží ničiť. Dávid bol pastierom a pravdepodobne používal palicu a prút. Bolo teda pre neho prirodzené vidieť ich týmto spôsobom. Mal iné chápanie Boha, Boha útechy.

Boh povolal Achaza, aby mu dôveroval a nasledoval ho. Achaz však neposlúchol a za svoju neposlušnosť bol potrestaný. Achaz žil pod Starou zmluvou. My máme možnosť žiť podľa Novej zmluvy. Ježiš zomrel za naše hriechy a jeho milosrdenstvo teraz víťazí nad súdom. V Izaiášovi 54,9 Boh vyhlásil, že sa už na nás nebude hnevať. Ježiš vzal všetok svoj hnev na kríž. V tejto novej zmluve sa už nemusíme báť Boha; Je to láskavý a dobrý Otec, ktorý ani netrestá, ani nekarhá. Keď sa pozrieme na Ježiša, pochopíme, aký je Otec, pretože Ježiš nám Otca zjavuje. Aké šťastie, že žijeme v takýchto časoch. Môžeme sa s dôverou priblížiť k Otcovi. Je pre vás Otcom?