Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 16.11.2022

Streda 16.11.2022

V Zjavení má Ján víziu, v ktorej vstupuje do neba. Vidí živé bytosti a starších, ktorí uctievajú Boha. Žalm nás povzbudzuje k chvále Boha. Rezervujte si dnes nejaký čas, aby ste chválili Boha za to, kým je. Môžete použiť slová zo Zjavenia alebo vlastné slová.

Jedného dňa bol Ježiš na ceste do Jeruzalema. Ľudia očakávali, že zvrhne existujúce vrchnosti a stane sa kráľom vo svojom Nebeskom Kráľovstve. Ale Kráľovstvo Nebeské nie je ako pozemské kráľovstvá. Má iné priority. V Židovskom kráľovstve za Ježišových dní používali obe vrchnosti, svetské aj duchovné, moc na ovládanie svojich ľudí. Ale Nebeské Kráľovstvo je o postoji srdca. Ľudia v nebeskom kráľovstve sa nemusia báť, že budú ovládaní, pretože vedia, že v skutočnosti nikto nemôže kontrolovať ich srdce.

Vo svetských kráľovstvách ľudia slúžia vrchnostiam, pretože musia. Ale v Nebeskom Kráľovstve ľudia slúžia vrchnostiam, pretože ich milujú a ctia si ich. Ježiš predstavuje tieto kontrastné postoje srdca v podobenstve.

Istý človek vznešeného pôvodu musí odísť, aby prevzal svoje kráľovstvo. Jeho ľudia rozmýšľajú svetským spôsobom; nenávidia ho a snažia sa ho nemať za kráľa. Nechcú byť ovládaní. Keď odchádza, dáva svojim sluhom rovnakú čiastku peňazí. Neovláda ich, dáva im slobodu správať sa podľa toho, čo majú v srdci. Jeden sluha je Sirota, ktorý vníma autoritu ako ovládajúcu a nespravodlivú. V dôsledku toho nemôže slúžiť svojmu pánovi z lásky a odmieta to robiť z povinnosti. Od svojho pána nedostáva nič. Ostatní služobníci však robia pre svojho pána všetko. Majú srdce synov a dcér. Pán vidí postoj ich srdca a mnohonásobne ich odmeňuje.

Ježiš prichádza ako kráľ, ktorý slúži, takže by nikdy násilím nezvrhol vládnuce vrchnosti. Tento postoj srdca je zo zlého kráľovstva. Zvrhne svetový systém tým, že nás miluje a odmeňuje tých, ktorí sú jeho synovia a dcéry. Pozrite sa, ako miluje učeníkov, aj keď robia chyby. Pozrite sa, ako odmeňuje všetkých tých, ktorí na neho reagujú správnym postojom srdca. Pozrite sa, ako títo ľudia pokračujú v zmene tých, ktorých majú okolo seba tým istým postojom srdca. To všetko je v Novom zákone.

Môžeme byť súčasťou úžasnej premeny. Zmenené srdce menia rodiny. Zmenené rodiny menia spoločnosť. Zmenená spoločnosť mení národ. Nie zvrhnutím starého systému, ale jeho premenou smerom zvnútra zmenenými srdcami. Aký je váš postoj srdca k autoritám? Chcete byť synom alebo dcérou tých, ktorí majú nad vami moc? Ak áno, objavíte niečo úžasné. Autority vás budú uprednostňovať a váš nebeský Otec vám dá každé duchovné požehnanie. Alebo môžete autorite odporovať a slúžiť sami sebe. Čo z toho chcete?

Vychádza kniha biblických zamyslení od manželov Hoxarovcov: Kráčanie v Otcovej láske

Kniha obsahuje výber z biblických zamyslení na liturgické čítania rímskokatolíckeho obradu, ktoré vznikali v rokoch 2018 – 2022. Môžete si ju objednať online.