Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 16.2.2022

Streda 16.2.2022

Podľa Jakuba by sme mali byť rýchli do počúvania, ale pomalí do hovorenia a pomalí do hnevu. Keď niekoho počúvame, dávame mu dar z lásky. Ale keď hovoríme, niekedy dávame dar lásky iba sebe. A keď sa hneváme, nedávame vôbec žiadny dar lásky.

Vicki a ja sme dnes diskutovali o zmysle rozhovoru. Často som hovoril, že cieľom rozhovoru by malo byť skôr porozumenie ako dosiahnutie dohody. Tým som chcel povedať, že mojím cieľom by malo byť porozumieť niekomu inému, keď hovorí. Som ženatý s Vicki už viac ako štyridsať rokov a niekedy máme stále problém si navzájom jasne porozumieť. Ako mi môže Vicki skutočne rozumieť, keď nepozná pravidlá skryté v mojom srdci? Existujú pravidlá, ktoré ešte neboli odhalené, dokonca ani mne. A ako môžem skutočne pochopiť Vicki, keď nepoznám pravidlá, ktorými sa riadi jej zážitok z nášho rozhovoru? Takže som dospel k inému chápaniu účelu rozhovoru. Ak sa počujem, keď hovorím, a ak si uvedomujem svoje vlastné pocity, možno sa naučím, čo mám napísané v mojom srdci. Týmto spôsobom môžem byť rýchly do počúvania. Podobne môžem byť pomalý do hovorenia, pretože potrebujem ticho premýšľať o svojom vlastnom srdci.

Ak chce niekto povedať niečo dôležité, potom je darom lásky počúvať ho bez prerušenia a bez ponúkania vlastného názoru. Potom môže premýšľať o svojich vlastných slovách a pocitoch. Týmto spôsobom vychádzajú na svetlo pravidlá skryté v jeho srdci. Zároveň si dokážem uvedomiť svoje vlastné reakcie na jeho slová, a tak sa naučiť, čo mám napísané vo svojom srdci. To je veľmi plodný a liečivý rozhovor. A naopak, predpokladajme, že sa niekto snaží vysvetliť niečo, čo je pre neho dôležité, ale ja chcem vysvetliť iba niečo, čo je dôležité pre mňa. Obaja môžeme byť pomalí do počúvania a rýchli do hovorenia, a možno rýchli do hnevu, ak nebudeme súhlasiť.

Jakub nás ďalej vyzýva, aby sme uskutočňovali slovo, ktoré počujeme, a nie ho iba počúvali. Ak počúvame svoje vlastné srdce, potom táto inštrukcia dáva dokonalý zmysel. Keď sa zjaví pravidlo, ktoré treba nahradiť, môžeme požiadať Ducha Svätého o náhradné pravidlo. Potom, keď sa takéto pravidlo o náhrade zasadí do nášho srdca, budeme ho prirodzene dodržiavať a budeme uskutočňovať slovo a nielen ho počúvať. V každom ľudskom rozhovore je príležitosť počuť Božie slovo, ktoré sa nám ticho prihovára. Ak ho počujeme a vezmeme si ho k srdcu, prirodzene ho budeme uskutočňovať.

Nakoniec Jakub hovorí, že ak si niekto myslí, že je nábožný (schopný počuť Boha), ale nedrží svoj jazyk na uzde (hovorí rýchlo, ale pomaly počúva), klame svoje vlastné srdce (tým, že mu nedá pravé pravidlo od Ducha Svätého) a jeho náboženstvo je márne (neplodné).

Predtým, ako sa dnešok skončí sa budete veľmi pravdepodobne ešte rozprávať s iným človekom. Prečo sa nemodliť, aby sa počas rozhovoru odhalila múdrosť, aby ste ju počuli a aby ňou vaše srdce mohlo byť obmäkčené?