Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 24.8.2022

Streda 24.8.2022

Dnes si pripomíname svätého Bartolomeja. Mnoho vedcov si myslí, že Bartolomej a Natanael je tá istá osoba, ale tieto dve mená sú veľmi odlišné. Bartolomej znamená ‚farmársky syn‘, zatiaľ čo Natanael znamená ‚dar od Boha‘. Jedno meno je obyčajné, druhé slávne. Z čítania zo Zjavenia tiež vieme, že Jeruzalem mal obyčajnú fyzickú existenciu, ale aj inú duchovne slávnu existenciu opísanú v Jánovom videní. Zdá sa, že Ján videl každodenné veci alebo ľudí dvoma rôznymi spôsobmi. Majú zjavnú fyzickú existenciu, ale aj duchovnú realitu, ktorá môže byť celkom odlišná a môže byť oveľa slávnejšia. Natanael videl tie isté veci! Povedal Ježišovi. „Rabbi, ty si Boží syn, si Kráľ Izraela“ V Ježišovi rozpoznal dve rôzne veci. Jedna bola duchovne slávna, druhá mala veľkú autoritu, no napriek tomu to bola len fyzická vec. Je zaujímavé, že Natanael spomenul duchovnú realitu ako prvú, možno preto, že to bola dôležitejšia realita. Tiež je zaujímavé, že Natanael spoznal Ježiša ako Kráľa Izraela, keď ho tak zatiaľ nikto nenazval. To mi naznačuje, že mal prorocké pochopenie a že bol skutočne darom od Boha, hoci bol iba synom farmára.

Len sa znova pozrite na Natanaelovo povolanie. Odpočíval pod figovníkom, možno preto, že sa o figovníky staral ako syn farmára (fyzická identita) a na chvíľu si oddýchol. Ale Filip mu povedal, že našiel Mesiáša (duchovne slávna vec), a tak ho Natanael nasledoval. Keď sa Ježiš stretol s Natanaelom, povedal: „Toto je pravý Izraelita, v ktorom niet lesti.“ Ježiš má prehľad o Natanaelovej duchovnej podstate. To bolo pre Ježiša na Natanaelovi to najdôležitejšie. Ale ako to Ježiš vedel? Ježiš videl, ako sa Natanael a Filip stretli pod figovníkom, aj keď tam fyzicky nebol. Počul ich rozhovor! Počul, ako Natanael hovorí: „Môže byť z Nazareta niečo dobré?” Napriek tomu bol Natanael viac priťahovaný slávnou duchovnou realitou Ježiša, než aby ho rozptyľovalo jeho fyzické pozadie (pochádzal z Nazareta), a tak nasledoval Filipa. Ježiš uznal Natanaelovu povahu ako dar od Boha, pretože v ňom nebola žiadna dvojtvárnosť. To znamená, že nebol ťahaný dvoma smermi ako niektorí iní. Natanael videl v ľuďoch fyzickú aj duchovnú realitu a priťahovala ho tá duchovná. Iní mohli byť vo vzťahu s Ježišom ťahaní tak či onak v závislosti od toho, či sa zameriavali na svoje fyzické alebo duchovné potreby. (Napríklad Judáš Iškariotský niekedy uprednostnil svoju potrebu peňazí pred Ježišovou slávnou duchovnou identitou.)

Čo sa teda môžeme naučiť z týchto textov? Každý z nás má dvojitú identitu. Fyzickú a duchovnú realitu. Niektorí ľudia to môžu vidieť. Na našich seminároch sa snažíme pomôcť ľuďom vidieť seba a druhých so slávnou duchovnou identitou. A pre tých, ktorí to môžu vidieť, niektorí sú viac priťahovaní slávnou duchovnou realitou, zatiaľ čo iní sú občas rozptýlení fyzickou realitou. Niektorí ľudia vidia syna farmára, iní dar od Boha. Prečo je dôležité byť viac priťahovaný duchovnom? Pretože to vedie k lepším vzťahom, k väčšej láske, radosti a pokoju. Viac ako to! Je to slávnejšie. Svieti ako svetlo na tmavom mieste a priťahuje iných ľudí. Ježiš nám hovorí: „Tu sú pravé Božie deti, nie je v nich žiadna dvojtvárnosť.”