Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 26.5.2021

Streda 26.5.2021

V poslednej dobe ukazovali správy násilie, ktoré prepuklo v Jeruzaleme medzi Palestínčanmi a Židmi. Jeruzalem momentálne vyzerá ako nebezpečné miesto. Máme priateľov, ktorí sa chystajú do Jeruzalema o pár mesiacov, a som zvedavá, či pôjdu. Vy by ste išli?

Násilie však nie je pre Jeruzalem nič nové. V Ježišovej dobe došlo ku konfliktu medzi Židmi a pohanskými úradmi. A okrem toho boli voči Ježišovi nepriateľsky naladení aj veľkňazi. Ježiš poznal násilie a hrozby, ktorým čelil v Jeruzaleme, a napriek tomu tam odhodlane viedol svojich učeníkov. Učeníci ho nasledovali s úžasom nad tým, že tam idú; ďalší, ktorí ho nasledovali, boli plní strachu. Nasledovali by ste Ježiša do Jeruzalema?

Ježiš po tretíkrát povedal svojim učeníkom o svojej blížiacej sa smrti; tentoraz s mnohými podrobnosťami o tom, čo sa má stať. Zakaždým, keď Ježiš hovoril o svojej smrti, boli učeníci zmätení a nechápali. Ich reakcie odhalili presvedčenia, ktoré mali vo svojich srdciach. Peter si myslel, že by mal chrániť Ježiša. Už dostal výčitku, keď povedal Ježišovi, že ísť do Jeruzalema je šialenstvo. Potom sa učeníci pokúsili zistiť, kto je medzi nimi najväčší, a preto oprávnený nahradiť Ježiša, keď odíde. Po tretie, Jakub a Ján pochopili, že Ježiš pôjde do svojho kráľovstva, a preto žiadali, aby sedeli po jeho pravej a ľavej strane. Chceli len zostať blízko Ježiša alebo hľadali miesta s najväčšou mocou a autoritou? Ostatní učeníci boli nahnevaní a žiarlili; mali tiež svoje ambície a tiež by chceli také pocty. S kým sa identifikujete spomedzi Ježišových nasledovníkov? Myslím si, že by ma prekvapilo, keby som nasledovala Ježiša na nebezpečné miesto. Som rada v bezpečí.

Svätý Pavol sa neskôr rovnako rozhodol ísť do Jeruzalema, aj keď o nebezpečenstvách vedel. Je niečo na tom, keď má človek neochvejný postoj,  aj napriek odporu, čo je znakom jeho viery. Predpokladajme, že by ste sa cítili povolaní ísť do nebezpečnej situácie. Zostali by ste neochvejní napriek všetkému odporu a nebezpečenstvu? Ak nie, čo si myslíte, že veríte vo svojom srdci, alebo aké skúsenosti máte, ktoré sa líšia od skúseností Ježiša a svätého Pavla?

Ježiš sa pýtal Jakuba a Jána: „Čo chcete, aby som pre vás urobil?“ Ich odpoveď odhalila ich srdcia. Naša odpoveď na rovnakú otázku tiež prezrádza niečo z našich sŕdc.

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.