Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 3.8.2022

Streda 3.8.2022

Nedávno sme čítali o nedostatku viery v Nazarete. Potom sme videli Petra, ako ide po vode, ale potom sa začína topiť kvôli svojej malej viere. Dnes čítame o veľkej viere kanaánskej ženy. S koho vierou sa stotožňujete?

Pred odchodom do Týru a Sidonu sa Ježiš rozprával s farizejmi. V dôsledku toho sa učeníci obávali, že farizejov urazilo Ježišovo učenie. Jeho učeníci tomu nerozumeli, a tak požiadali o vysvetlenie. Ježiš odpovedal, že človeka neznečistí to, čo vchádza do úst (ako si mysleli farizeji), ale to, čo z nich vychádza. Slová, ktoré človek hovorí, ho môžu poškvrniť a odhaliť jeho srdce.

Keď Ježiš prišiel do Týru a Sidonu, stretol kanaánsku ženu, ktorá zúfalo túžila po uzdravení svojej dcéry. Ježiš však mlčal. Je to ticho pasívneho hnevu, ticho odpojenia (prítomnosť v tele, ale ďaleko v mysli), ticho pozorného počúvania druhej osoby, ticho zmätku, keď neviete, ako máte odpovedať, alebo ticho odmietnutia? Možno si môžete spomenúť na iné druhy ticha. Spoznávate svoje mlčania? Verím, že Ježišovo mlčanie bolo tichom aktívneho počúvania; počúval ženu a svojich učeníkov. Vo svojom tichu čakal na odhalenie sŕdc oboch.

Učeníci odhalili súd a odmietnutie vo svojich srdciach tým, že povedali Ježišovi, aby poslal ženu preč. Ježiš povedal, že bol poslaný iba k strateným ovciam Izraela. Žena to prepočula, prišla, pokľakla pred ním a požiadala priamo o pomoc. Je to skoro, akoby sa klaňala pri jeho nohách. Jeho odpoveď skúšala jej srdce a postoj jeho učeníkov; „Nie je správne brať deťom chlieb a kŕmiť ním psov“. Deti sú židovský národ; Božími vyvolenými. „Psy“ bol termín používaný Židmi, keď hovorili o pohanoch. Možno jeho učeníci očakávali, že potom odíde. Ale ona odpovedala podobným spôsobom a povedala, že aj psi dostávajú omrvinky, ktoré padajú z pánovho stola. Na rozdiel od farizejov sa neurazila, ale uznala Ježiša za Pána a Majstra. Ježiš vypočul jej vieru a uzdravil jej dcéru.

Chcete veľkú vieru? Myslím na nasledujúcu pieseň chvál a pamätám si, že som sa sama seba pýtala, či som tie slová myslela naozaj vážne. Chcela som riskovať, že pôjdem do hlbšej vody? Mohla by som dôverovať prítomnosti svojho Spasiteľa? Chcela som veľkú vieru? Ak na tieto otázky dokážete povedať áno, možno by ste mohli tieto slová vysloviť ako modlitbu alebo si prehrať túto pieseň na You Tube (Oceans od Hillsong)

Duch, veď ma tam, kde bude moja dôvera bez hraníc
Daj mi kráčať po vodách
Kamkoľvek ma zavoláš