Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 30.3.2022

Streda 30.3.2022

Mnohí z nás majú predstavu o tom, ako Ježiš vyzerá. Videli sme obrázky a čítali sme evanjeliá. Ale možno nemáme obraz alebo chápanie Boha Otca. Možno je to starý muž s bielou bradou, keďže ho tak zvyčajne zobrazujú; často s vystretým ukazovákom a hrôzostrašným výrazom. Ale aký je v skutočnosti? Odpovede na túto otázku vidíme v dnešnom čítaní. Keď prechádzame týmito čítaniami, dostávame skutočné pochopenie Božej dobroty, pretože je dobrý ku všetkým. Toto je pravda zo žalmu, no mnohí pochybujú o jeho dobrote.

Ľudia hovorili, že ich Pán opustil a zabudol na nich. Možno sa aj vy cítite zabudnutí, opustení alebo odmietnutí. Bolo obdobie, keď som sa takto cítila, keď sa moji rodičia odsťahovali. Moja hlava chápala všetky dôvody, ale moje srdce kričalo od bolesti. Slová z Izaiáša priniesli útechu a pokoj; Boh Otec je pre mňa otcom aj matkou. Je schopný byť ochranou, ktorú potrebujem, zabezpečiť všetky moje potreby a nazýva ma svojou milovanou dcérou. Je tiež matkou, ktorá mi poskytuje útechu, nežnú lásku, výživu a bezpečie. Môže byť vaším Otcom a Matkou?

Ježiš svojimi slovami a svojimi činmi zjavuje Otca; každé vyslovené slovo, každý podniknutý čin odzrkadľuje lásku a dobrotu nášho Otca. V liste Hebrejom 1 pisateľ hovorí, že Ježiš je presným znázornením Otca. Inými slovami, ak ste videli Ježiša, potom poznáte a pochopíte Otca. Ježiš hovorí, že sám nič nedokáže. Je úplne závislý od svojho Otca. Táto pozícia odovzdanosti a slabosti sa môže zdať veľmi zraniteľná. Je to bezpečné? Môžeme takto veriť? Ale keď urobíme tento krok viery, staneme sa viac podobnými Ježišovi a začneme kráčať tak, ako chodil Ježiš. Ježiš zomrel, aby premohol smrť. Svojimi činmi mnohokrát ukázal, že smrť nemá žiadnu moc. Niektorí boli vzkriesení k životu. Aká úžasná radosť pre Jairusa, vdovu z Naimu, a Lazárovu rodinu. Prekvapilo to aj tých, ktorí videli mŕtvych opúšťať svoje hroby, a tých, ktorí sa stretli s Ježišom po jeho smrti a zmŕtvychvstaní. Neexistuje žiadna smrť a žiadne odsúdenie; len život a život v celej svojej plnosti.

Možno nerozumieme jeho spôsobom a fungovaniu, najmä keď sa pozrieme na hrôzy, ktoré sa dejú vo svete a možno aj v našich vlastných životoch. Dnes však môžeme vidieť nádej. Keď ste si pozorne prečítali dnešné slová, ktoré sú pre vás najdôležitejšie? Prijímate nové vnímanie Otca?