Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 31.8.2022

Streda 31.8.2022

Včera sme zvažovali tri možné duchovné situácie. Niektorí ešte neprijali ducha od Boha. Neuvedomujú si vlastného ducha, ktorý je schopný rozoznať dobré aj zlé duchovné vplyvy. Iní majú ducha od Boha, ale nevedia, ako sa ním nechať viesť. A iní majú život obohatený o vedenie Ducha Svätého. V dnešnom čítaní sa Pavol zaoberá druhou situáciou. Niektorí Korinťania majú Ducha Svätého skrze vieru, ale nie sú ním vedení. V Pavlových očiach to vôbec nie sú duchovní ľudia. Sú zachránení, ale bez vedenia sa riadia tými istými starými vzormi správania z čias, keď mali svojho vlastného ducha.

“…. Ale ani teraz ešte neznesiete, lebo ste ešte stále telesní. Veď keď je medzi vami žiarlivosť a svár, to nie ste telesní a nežijete len po ľudsky?…“ Zlé ovocné pochádza zo zlého duchovného vplyvu. Žiarlivosť (na úspech iných) a rivalita sú chabé atribúty v povahe človeka.

Pavol im dáva novú a lepšiu perspektívu, ktorú dostal od Boha.
„…Ani ten, kto sadí, ani ten, kto polieva, nie je ničím, ale iba Boh, ktorý dáva vzrast…“

Toto je hlboké učenie pre nás všetkých. Sme ako robotníci na poli. Nemôžeme vyrobiť semená, ani ich nemôžeme nechať klíčiť a rásť. Čokoľvek robíme, nie je to nič v porovnaní s Božím vplyvom. Tu je ten paradox. Na jednej strane nás Boh používa len na splnenie malých úloh. Na druhej strane, tieto úlohy sú stále potrebné a my sme na ne vyvolení Bohom. Ponaučenie, ktoré dostávame je, že nemusíme žiarliť na výsledky práce niekoho iného, ​​keď vidíme, aké malé v skutočnosti sú. Nebudeme hrdí ani na vlastné výsledky. Ale budeme sa radovať, pretože sme vyvolení, a vidíme Otca robiť úžasné veci. Samozrejme, Pavol v skutočnosti nehovorí o práci na poli. Ide mu o záchranu duší! Mnohí Korinťania sú rovnako ustarostení, ale ich motivácia je úplne iná. Chcú byť najlepší v duchovných úlohách, ale v skutočnosti iba Boh vytvára semienko viery a len on spôsobuje, že klíči a rastie v ľudskom srdci. Súťažiaci by boli oveľa šťastnejší, keby prijali, ako málo v skutočnosti dosahujú, ale koľko sa s nimi Otec Boh rozhodol urobiť. V centre pozornosti nemá byť úloha, ale vzťah s Otcom a novými bratmi a sestrami. Prečo? Pretože vzťah s Bohom umožňuje ľuďom, aby sa ním nechali viesť. A keď sme ním vedení, vidíme, koľko toho robí. Sme ako malé deti, ktoré robia s Otcom niečo, čo by on sám zvládol ľahšie. Uprednostňuje však spoluprácu s nami, pretože chce vidieť, ako sa vzťah rozrastá. Všetky vzťahy sú dôležité. Bez vzťahu niet lásky.