Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – streda 5.10.2022

Biblické zamyslenia od manželov Hoxarovcov k vám denno-denne chodia do schránok už neuveriteľné 4 roky!
Spolu s týmto výročím pripravujeme v rámci ich posielania jednu zmenu. Na základe zamyslení Hoxarovci napísali aj novú knihu, ktorá čoskoro uzrie svetlo sveta. Všetky podrobnosti sa dočítate v špeciálnom newsletteri TU

Streda 5.10.2022

Vieme, že každý človek má v srdci pravidlá a presvedčenia, ktoré ovplyvňujú spôsob reagovania v každej situácii. Ľudia sa prirodzene stretávajú v skupinách alebo sa dávajú dohromady s ďalšími, ktorí majú rovnaké presvedčenie a pravidlá. Toto je základ spoločnosti. Židia boli jednou z takýchto skupín, ktorú spájala viera v zákon, ktorý im na ich žiadosť dal Boh. Boh potom zjavil skrze Ježiša lepšiu cestu, než zákon. Láska je naplnením celého zákona. Zákon chráni židovský národ a spoločnosť od vonkajších vplyvov a láska ich chráni pred zákonom. Všetko je v poriadku.

Potom Pavol dostane od Boha zjavenie, že má ísť k pohanom. Potrebujú počuť posolstvo lásky, ale nie sú spojení židovským zákonom. Pohania boli spojení rímskym zákonom a neprijmú židovský, pretože v neho vo svojich srdciach neveria. Posolstvo lásky je, že rímsky zákon chráni človeka, aby ho nezranil jeho sused a láska ho chráni pred zákonom. Stále je všetko v poriadku.

Ale čo sa stane, keď sa tieto kultúry stretnú? Obidve strany veria, že majú pravdu a toto presvedčenie vytvorilo základ konfliktu medzi dvoma kresťanskými spoločenstvami. Takýto konflikt by ublížil obom spoločenstvám, pretože lásku nahrádza súd a vzájomný strach. Boh preto poslal Pavla navštíviť Jeruzalem po štrnástich rokoch medzi pohanmi. Jeho poslaním je dosiahnuť vzájomné uznanie rozdielnych prístupov dvoch rozdielnych spoločností, a ich vzájomný rešpekt. Chce sa vyhnúť konfliktom so Židmi. Pavol toto poslanie potrebuje, pretože každý pozná Petra, Jakuba a Jána ako piliere Cirkvi, a Pavol potrebuje ich požehnanie, aby mohol učiť pohanov o Božej láske bez toho, aby museli dodržiavať židovský zákon. A toto požehnanie mu dali. Stále všetko funguje dokonale.

Potom Peter navštívi Pavla v Antiochii. V pohanskom území, kde Pavol žije a pracuje. Podporuje Pavlovo posolstvo tým, že jedol s pohanmi, kým neprišli niektorí od Jakuba. Chceli, aby Židia boli oddelení od pohanov podľa židovského zákona a Peter zmenil svoje správanie, pretože sa bál ich kritiky. Toto podkopáva Pavlovu misiu, pretože jeden z pilierov Cirkvi verejne nahrádza lásku zákonom. Pavol musel túto situáciu konfrontovať, inak by sa dve kresťanské spoločenstvá v Antiochii dostali do konfliktu. Hovorí Petrovi: ,,Ako mám presvedčiť pohanov, aby prijali bezpodmienečnú lásku Boha Židov, ak ty, pilier Cirkvi, neukazuješ túto lásku v každodennom živote s nimi? Správaš sa ako pohania, ak miluješ svoje vlastné spoločenstvo a odmietaš iných.’’

Aj my sme prirodzene priťahovaní k tým, ktorí s nami súhlasia a nepáčia sa nám tí, ktorí s nami nesúhlasia. Naše srdcia nás však klamú, pretože ľudí, ktorých nemáme radi, Otec miluje tak veľmi, ako aj nás. Potrebujeme premenu srdca. Potrebujeme uveriť, že láska je naplnením akéhokoľvek zákona zapísaného v našich srdciach. Naše pravidlá a presvedčenia sme si napísali do srdca pre vlastnú ochranu, ale keď sa podľa nich riadime, držíme si od ľudí odstup. Láska nás ochráni od nášho vlastného zákona. Láska hovorí: ,,Možno s tebou nesúhlasím, ale prijal som Otcovu lásku a rozhodol som sa milovať ťa. Ak chceš mať pokoj, prijmeš Otcovu lásku a rozhodneš sa milovať tých, ktorí s tebou nesúhlasia.’’