Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – štvrtok 1.7.2021

Štvrtok 1.7.2021

Viete si predstaviť, že by ste boli jedným zo zákonníkov? O mužovi menom Ježiš sa veľa hovorí a tak idete skontrolovať, čo sa deje. To, čo počujete, je rúhanie. Ježiš odpúšťa hriechy a to môže robiť iba Boh. Reagujete posudzovaním a odsúdením; zaslúži si smrť. Ale predstavte si svoj nepokoj, keď sa Ježiš obráti k vám, nahlas vyslovuje vaše myšlienky a spochybňuje ich.

Ježiš položil otázku „Čo je ľahšie povedať:‚ Odpúšťajú sa ti hriechy ‘alebo povedať:‚ Vstaň a choď ‘?“ Na tejto otázke ma najviac zaujíma pochopenie motívu Ježišovho srdca. Vždy ho motivovala láska, a preto položil túto otázku, aby pomohol svojim tichým obviňovateľom.

Pre každého človeka je ľahké povedať „Tvoje hriechy sú odpustené“. Skutočne, aj papagáj by dokázal povedať tieto slová. Ale sú hriechy skutočne odpustené? Je rozdiel medzi tým, keď niečo len poviete, a tým, že sa to skutočne to aj splní. Zákonníci si správne mysleli, že iba Boh môže odpustiť hriechy. Výzva, ktorá prichádzala od Ježiša, bola teda táto. Som naozaj Boh (keď odpúšťam hriechy) alebo som iba človek (a teda som rúhač)? Ak je Ježiš Boh a zákonníci tomu veria, budú spasení. Zákonníci chcú zabiť Ježiša, ale Ježiš ich chce zachrániť! A tak Ježiš uzdravuje zmrzačeného človeka, aby presvedčil zákonníkov, že je skutočne Boh. Nevieme, či boli zákonníci presvedčení, ale je tu pre nás dôležité ponaučenie.

Čo urobíme, keď nás niekto urazí? Jednou z reakcií a normálnou ľudskou reakciou je túžba nejakým spôsobom dotyčného potrestať. Ak však chceme byť ako Ježiš, našou túžbou bude požehnať vinníka. Predpokladajme napríklad, že nás nejaký človek kritizuje alebo súdi. Môžeme sa pokúsiť brániť, čo ho veľmi zriedka presvedčí, alebo sa môžeme pokúsiť porozumieť tejto osobe. Pravdepodobne žil s kritickým a odsudzujúcim myslením. Ak mu teda chceme pomôcť, môžeme sa jednoducho ospravedlniť za spôsobenie priestupku, požiadať o odpustenie a (ak to situácia umožňuje) opýtať sa, či sme prvou osobou, ktorá ho týmto spôsobom zraňuje; alebo sa to už stalo predtým? Keď zistíme, že existuje opakujúci sa vzorec, môžeme sa spýtať, kedy sa začal. A keď nájdeme podstatu problému, môžeme navrhnúť, aby odpustil tejto osobe, rovnako ako odpustil nám. A ak je ochotný odpustiť, potom už nikdy nebude reagovať rovnako, keď ho iní urazia. (A ak situácia neumožňuje takýto dialóg, potom sa za neho môžeme aspoň modliť.)

Keď je našim motívom skôr niekomu porozumieť a pomôcť mu, než sa s ním hádať, stávame sa podobnejšími Ježišovi. Možno poznáte niekoho, kto bol k vám neláskavý. Ak áno, ako sa chcete k nemu správať? Stále ho chcete potrestať alebo mu chcete porozumieť a pomôcť mu?

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.