Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – štvrtok 1.9.2022

Štvrtok 1.9.2022

Posledné dva dni sme sa pozerali na rôzne duchovné situácie. Včera sme videli, že Pavol sa zaujímal o Korinťanov, pretože niektorí z nich boli stále svetskí a vôbec nie duchovní. Žiarlili a súťažili jeden s druhým o úspech. Pavol im povedal, že skutočným úspechom je mať vzťah s Bohom a vidieť, ako málo dosahujú oni sami a koľko toho robí on. Napriek tomu s nimi chce pracovať v záujme ich vzťahu. Ako Pavol vedel o týchto veciach? Možno počul príbeh, ktorý je opísaný v dnešnom čítaní.

Ježiš hovoril Božie slovo veľkému zástupu poslucháčov, a tak nastúpil do člna, ktorý bol neďaleko, a vyšiel kúsok na jazero. Majitelia lode ho poznali. Len deň predtým boli svedkami, ako uzdravil mnohých chorých, vrátane Šimonovej (Petrovej) svokry. Vedeli teda, prečo ho davy chcú. Možno, že zástupy chceli uzdravenie, ale Ježiš chcel učiť, tak nastúpil na loď a oddelil sa od nich. Všetci ho počuli, ale nikto sa nemohol priblížiť, samozrejme okrem majiteľa lode, teda Šimona. A Ježiš chcel Šimona niečo naučiť.

Je dobré poznať Ježiša, ale ešte lepšie je nechať sa ním viesť. Toto je tá istá lekcia, ktorú Pavol učil Korinťanov. Ježiš použil udalosť vo fyzickom svete na znázornenie možnej udalosti v duchovnom svete. Povedal Šimonovi, aby išiel na ryby. Ale Šimon celú noc chytal ryby, nič nechytil a čistil siete, pretože to vzdal. A Šimon vedel, že Ježiš nebol rybár. Vedel však aj to, že Ježiš je mocný, a nechcel odmietnuť Ježišov pokyn. A tak vyšiel, vedený Bohom, v čase dňa, keď pri hladine nemali byť žiadne ryby. Šimon bol ochotný urobiť to, o čom vedel, že je hlúpe, len preto, že mu to Ježiš prikázal. A mal parádny úlovok rýb. Ježiš hovoril Šimonovi: ‚Môžeš hádzať siete, ale ja nechávam ryby vplávať do nich.‘ Teraz povedal Ježiš: „Urobím z teba rybára ľudí.“ Ak ma budete nasledovať, budete robiť veci, ale ja k vám pritiahnem ľudí. Každý úlovok bude úžasný! Inými slovami: ‚Nemôžeš zlyhať, ak sa necháš mnou viesť.‘ A tak si Šimon vytvoril blízky vzťah s Ježišom a časom sa nechal Ježišom viesť. A Šimon sa stal Petrom, skalou, na ktorej bola postavená cirkev. Prečo? Pretože Šimon bol ochotný urobiť to, o čom vedel, že je nemožné, len preto, že mu to Ježiš prikázal.

Možno budete mať myšlienku alebo túžbu urobiť niečo duchovné, o čom viete, že nemôžete urobiť? Možno uzdravenie, proroctvo, učenie alebo kontemplatívny život? Naučte sa rozoznávať tichý hlas Ducha Svätého a nechajte sa viesť. Potom môžete robiť málo, ale Otec urobí veľa. Urobí to, pretože vás miluje a túži po vzťahu s vami. Tak ako Ježiš túžil po vzťahu so Šimonom. A ten vzťah bude pre vás znamenať viac ako aktivity.