Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – štvrtok 10.11.2022

Štvrtok 10.11.2022

Pavol bol apoštolom, ktorý bol poslaný k pohanom. On bol ten, kto šiel k ľudu, s ktorým sa Židia nemali miešať. Včera sme sa pozreli na to, ako Ježiš uzdravil odmietnutie, ktoré zranilo srdce samaritánskeho malomocného. Dnes vidíme, že Pavol rozmýšľa rovnako. Otrok Onezimus bol poslaný na pomoc Pavlovi, ale od Pavla získal oveľa viac, ako mu sám dal. Pavol sa stal jeho otcom a miloval svojho nového syna tak, ako ktoréhokoľvek iného. A pretože ho Pavol miloval, už nechcel, aby bol otrokom, ale súčasťou rodiny. A Pavol povedal, že zaplatí akýkoľvek dlh, ktorý Onezimus osobne dlhoval. Onezimus dostáva od Pavla verejnú láskavosť a pochvalu.

Boli ste niekedy odmietnutí? Odmietli ľudia vzťah s vami? Alebo vás ľudia len použili na to, čo môžete urobiť? Bez ohľadu na príčinu odmietnutia, vaše srdce je zranené. Niektorí ľudia túžia po láske, ale majú príliš veľký strach z odmietnutia na to, aby riskovali blízky vzťah. Vaše zranené srdce musí byť uzdravené rovnako ako ten malomocný alebo otrok. A láska Božia vyjadrená prostredníctvom Ježiša alebo iného Božieho dieťaťa je to, čo potrebujete. Najprv prijmite Otcovu lásku a pochvalu. Potom sa môžete pokúsiť dať lásku a získať lásku od inej osoby, bez toho, aby na jej odpovedi závisela vaša vlastná hodnota. To je sloboda.

Ježiš povedal svojim učeníkom pri jednej príležitosti, aby nereagovali na odmietnutie. Povedal im, aby opustili tú osobu, striasli si prach z nôh a našli niekoho iného, ​​kto ich prijme. A my potrebujeme urobiť to isté. Svet je plný Sirôt, ktoré nás odmietnu alebo použijú, ak ich necháme. Ale my ich nemusíme nechať to urobiť. Môžeme vytvoriť úctivé prostredie tým, že nebudeme reagovať na nespravodlivosť, ale budeme rešpektovať ostatných, súčasne s prijímaním lásky, ktorú potrebujeme od nášho Otca alebo od iných, ktorí sú viac úctiví. Nemôžeme zmeniť inú osobu, ale Duch Svätý môže zmeniť to, ako vnímame iných ľudí. Dobrý dar, ktorý môžeme dať sebe samým, je sebaúcta. Dobrý dar, ktorý môžeme dať iným, je rešpektovať ich takých, akí sú. Keď budú voči nám úctivejší, potom je možný hlbší vzťah.

Vychádza kniha biblických zamyslení od manželov Hoxarovcov: Kráčanie v Otcovej láske

Kniha obsahuje výber z biblických zamyslení na liturgické čítania rímskokatolíckeho obradu, ktoré vznikali v rokoch 2018 – 2022. V predpredaji do 14.11.2022 si ju viete zaobstarať online tu za zvýhodnenú cenu 18€.