Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – štvrtok 11.4.2024

ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Drahí naši odberatelia biblických zamyslení! Ďakujeme, že sme formou lectio divina mohli spolu prejsť cestu Novým zákonom od Skutkov apoštolov až po Apokalypsu. Od 11.3.2024 vám začíname zasielať nové zamyslenia nad dennými liturgickými čítaniami, ktoré budú opäť písať Robert a Vicki de Hoxar. Za ten čas, pokiaľ nás budú Božím slovom každý deň sprevádzať Hoxarovci, by sme radi formou lectio divina pripravili štyri evanjeliá a takto skompletizovali Nový zákon (viac o kampani #4evanjeliá pozrite dole). Veríme, že sa vám táto dočasná zmena bude páčiť.

Śtvrtok 11.4.2024

Koho mám poslúchať a kedy môžem byť neposlušný?

Páči sa mi táto časť Písma zo Skutkov apoštolov, pretože je v ostrom kontraste s tým, čo by sme mohli očakávať, keby sme rozjímali o Novom zákone. A kedykoľvek je v Biblii takýto kontrast, je to znamenie, že Boh sa možno snaží sprostredkovať niečo veľmi osobné a dôležité.

Aké je teda všeobecné pravidlo pochádzajúce od Ježiša? Hovorí svojim nasledovníkom, aby neodporovali zlým ľuďom! (Matúš 5,39-42) Naopak, keď sú vznesené nespravodlivé požiadavky, potom treba nielenže poslúchnuť, ale ponúknuť, že sa podriadime nad rámec toho, čo sa požaduje. Prejsť míľu navyše; nastaviť druhé líce a tak ďalej. A sám Ježiš je naším vzorom, pretože sa stal poslušným až na smrť; dokonca aj smrť na kríži. Svätý Pavol povedal svojim nasledovníkom, aby poslúchali všetky autority, pretože každá autorita je ustanovená Bohom. (Rimanom 13,1-7) Napriek tomu tu nachádzame Petra a Jána, dvoch Židov, ktorí opakovane robia presne to, čo im zakázala veľrada; oficiálny riadiaci orgán židovského národa.

Niektorí ľudia si myslia, že Ježiš obhajuje pacifizmus, ale ja o tom pochybujem. On sám, hoci bol Kniežaťom pokoja, povedal, že neprišiel, aby priniesol pokoj, ale meč (Mt 10,34-36) Prišiel, aby priniesol pokoj do ľudských sŕdc, ale nie nevyhnutne pokoj do ľudskej spoločnosti. A pozorujeme, že sa to deje v dnešných čítaniach Písma. Peter a Ján boli pokojní vo svojich srdciach, aj keď spôsobovali ťažkosti svojim autoritám.

Myslím si, že Ježiš nám povedal, aby sme poslúchali všetky pozemské autority, nie preto, že majú vždy pravdu, ale preto, že nemá cenu odporovať pozemským autoritám. A prečo nie? Pretože pozemské autority môžu byť mocné, ale sú aj dočasné, zatiaľ čo my môžeme byť slabí, ale aj veční. Je to ako snažiť sa postaviť proti roju kobyliek. Môžete to skúsiť, ale ako ich môžete zastaviť? Je lepšie sa im podriadiť a počkať, kým sa pohnú ďalej; a potom sledujte, ako Boh obnoví zjedenú vegetáciu.

Aká je teda výnimka z pravidla? Boh priamo povedal Petrovi a Jánovi, aby sa vrátili do chrámu a pokračovali vo svojom učení. Boli poslušní tomu, o čom bezpochyby vedeli, že je to priamy pokyn od Boha. A priama inštrukcia bola potvrdená dobrým ovocím. Mnoho ľudí bolo uzdravených, a preto ich toľko ľudí počúvalo. A tisíce našli  v krátkom čase vieru.

Všeobecným pravidlom je teda poslušnosť pozemskej autorite. Jediná výnimka pre neuposlúchnutie pozemskej autority je, keď máme poslúchať nebeskú. Tu existuje riziko, že si myslíme, že sme niečo počuli Boha povedať, ale sa mýlime. Mohli by sme byť v pokušení neposlúchnuť všeobecné pravidlo, pretože sme boli oklamaní v tom, čo je Božia vôľa. Preto si musíme byť istí, že uvidíme dobré ovocie. Radi by sme videli zázračné fyzické uzdravenia, ale existuje viac bežných plodov, ktoré môžeme hľadať. Po prvé, prejavujeme svojím rozhodnutím skôr lásku než rebéliu? Cítime sa skôr pokojne než víťazne? Prináša naša činnosť skôr radosť než stres? A čo je rovnako dôležité, prináša naše konanie skôr vieru než strach? Ak je odpoveď na všetky tieto otázky kladná; a vo svojom rozhodnutí nie sme sami, ale máme podporu iných zbožných ľudí (Peter a Ján konali spoločne), máme výnimku.

Pokiaľ ide o nebeskú autoritu, musíme vždy dbať na to, aby sme rešpektovali autoritu Cirkvi. Teraz môžete povedať, že Peter a Ján nerešpektovali autoritu svojich náboženských vodcov a mali by ste pravdu. Ale naša Cirkev je vedená Duchom Svätým, zatiaľ čo veľrada zvyčajne nebola. Ak si myslíme, že sme počuli Boha, ale Cirkev s tým nesúhlasí, potom by sme mali hľadať potvrdenie prostredníctvom modlitby a diskusie, kým sa nezhoda nevyrieši. Ako dlho? Tak dlho, ako to bude trvať.

Spotify

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť, sa môžu prihlásiť na odber TU.