Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – štvrtok 14.4.2022

Štvrtok 14.4.2022

Kalendár, ktorý používame, sa nazýva Gregoriánsky kalendár podľa pápeža Gregora 13., ktorý ho vyhlásil v roku 1582. Má, samozrejme, dvanásť mesiacov v rozmedzí od 28 do 31 dní v roku s 365 dňami. Každé štyri roky sa pridáva jeden deň navyše, aby sa zohľadnila skutočnosť, že obeh Zeme okolo Slnka trvá 365,25 dňa. V Mojžišových dňoch takýto kalendár neexistoval, a tak Hebreji vytvorili svoj vlastný. V tomto kalendári bolo dvanásť mesiacov s 29 alebo 30 dňami; teda od novu do novu. Hebrejský rok bol o 17 dní kratší ako obežná dráha Slnka, takže každých pár rokov bol pridaný ďalší mesiac s názvom Adar 2. Prvým mesiacom hebrejského roka bol nisan, čo je v gregoriánskom kalendári približne apríl. Nový rok sa začína novým mesiacom, ktorý je najbližšie k jarnej rovnodennosti, keď sú deň a noc rovnako dlhé. Pre Hebrejov na celom svete bolo veľmi dôležité vedieť, kedy sa rok začína, pretože všetci potrebovali súčasne sláviť sabat a iné náboženské povinnosti.
V dnešnom čítaní si každá rodina alebo skupina rodín vzala na desiaty deň nisanu jednoročného bezchybného baránka. Udržiavali ho pri živote a zdraví až do štrnásteho dňa, keď každá rodina zabíjala jahňa v rovnakom čase, za súmraku; a potreli svoje zárubne dverí krvou. Potom uvarili jahňa a jedli ho oblečení, aby v prípade potreby mohli rýchlo utiecť.

Pre Boha bolo dôležité, aby jeho vyvolený ľud bol oddelený od ostatných a bol svätý a zasvätený iba jemu. Existoval teda systém spoločných a exkluzívnych náboženských praktík, ktorý vyžadoval, aby sa Hebreji všade dohodli na tom, ktorý deň a kedy sa tieto praktiky budú dodržiavať. Boží vyvolený ľud bol povolaný sláviť spolu. Sme stvorení ako sociálne bytosti a nie je dobré byť sám, a spoločenstvo, ktoré sa spoločne modlí, zostáva spolu. Niečo sa však pokazilo. Namiesto toho, aby Boží vyvolený ľud slávil náboženský kalendár spoločne, stal sa systémom zákonov s trestami za nesprávne konanie.

Ježiš chcel nahradiť starý systém veľkonočného sviatku založený na pravidlách novým sviatkom založeným na vďakyvzdaní. V tomto novom systéme môže človek oslavovať každý deň, pretože každý deň má dobrý dôvod ďakovať. Ježiš vzal chlieb a víno (nebola potrebná zvieracia obeť) a vyhlásil ich za svoje telo a krv. Vzdával za nich vďaky a povedal svojim nasledovníkom, aby robili to isté (to znamená ďakovali), keď oslavovali jeho smrť ako jednu a jedinú obetu potrebnú za všetky hriechy sveta. Vidíte čo sa stalo? Vďakyvzdanie nahradilo povinnosť. Vďakyvzdanie pochádza z radosti v srdci, zatiaľ čo staré náboženské povinnosti boli často motivované strachom pred trestom.

Ježišov dar pre nás môžeme sláviť v ktorýkoľvek deň svätou omšou a robíme to spolu s ostatnými. Tak je zachovaná cenná sociálna súdržnosť. Existuje sloboda od rituálneho zabíjania zvierat. Namiesto toho vzdávame vďaky vždy, keď si spomenieme na to, čo Ježiš urobil. Takže nabudúce, keď vám na svätej omši budú ponúkať Ježišovo telo a krv, buďte naozaj vďační, že ste jeho vyvolení a ostatní kresťania sú vašou rodinou. A kostol nie je bitúnok pre zvieratá, ale miesto, kde radostne ďakujeme, keď si pripomíname Ježiša.