Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – štvrtok 15.3.2024

ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Drahí naši odberatelia biblických zamyslení! Ďakujeme, že sme formou lectio divina mohli spolu prejsť cestu Novým zákonom od Skutkov apoštolov až po Apokalypsu. Od 11.3.2024 vám začíname zasielať nové zamyslenia nad dennými liturgickými čítaniami, ktoré budú opäť písať Robert a Vicki de Hoxar. Za ten čas, pokiaľ nás budú Božím slovom každý deň sprevádzať Hoxarovci, by sme radi formou lectio divina pripravili štyri evanjeliá a takto skompletizovali Nový zákon (viac o kampani #4evanjeliá pozrite dole). Veríme, že sa vám táto dočasná zmena bude páčiť.

Piatok 15.3.2024

Tvoja alebo moja pravda

Keďže som Angličanka a fanúšik kráľovskej rodiny, bola som sklamaná konaním Harryho a Meghan. Začalo to televíznym rozhovorom, v ktorom Meghan obvinila kráľovskú rodinu z rasizmu. Je 56 krajín, ktoré uznávajú a väčšinou si aj vážia britskú monarchiu a všetky okrem šiestich obývajú prevažne ľudia inej farby pleti. Takže je pre mňa ťažké predstaviť si rasistickú monarchiu, ktorá by prežila všetky tie roky. V skutočnosti existuje viac krajín, ktoré sa snažia ku Commonwealthu pripojiť, ako ho opustiť. Meghan si však jasne myslí, že sú rasisti. Televíznym divákom povedala, že toto je jej pravda. Avšak v skutočnosti bola jej pravda iba jej názorom založeným na jej interpretácii niektorých komentárov. Keď ľudia veria, že ich názory sú pravdivé a názory iných ľudí nepravdivé, potom vzťahy trpia. Preto je také dôležité uznať, že existuje len jedna pravda, ale veľa verzií nepravdy. Ježiš je pravdivý, všetci ostatní majú osobné názory a interpretácie udalostí na základe toho, čo považujú za pravdivé.

Pozri sa na pasáž z knihy múdrosti. Bolo to napísané dávno pred Ježišom, ale je to prorocké vyhlásenie o ňom a o náboženských vodcoch. Opisuje konfrontáciu medzi skupinou ľudí a niekým, kto ich kritizoval. Predstav si skupinu násťročných školákov, ktorí sa veľmi neučia a dosahujú podpriemerné výsledky. Všetci sú spolu šťastní, až kým ich iné dieťa nezačne kritizovať. Toto dieťa tvrdo pracuje a dosahuje dobré výsledky. Skupinu nazýva lenivou a nedbajúcou o svoju budúcnosť. Čo myslíš, ako by reagovala skupina? Povedali by: “Máš pravdu, musíme byť viac ako ty?” Alebo by odmietli dobrého študenta a boli by k nemu neláskaví? Samozrejme, urobili by to druhé. Ale prečo je to tak? Vždy je ľahšie ospravedlniť sa, ako prijať nápravu. A keď sa rozhodneš, že si spravodlivý, ďalším krokom je potrestať svojho kritika.

V Múdrosti nájdeme skupinu ľudí, ktorí sú celkom normálni. Sú sebaspravodliví, zameraní na seba a odmietajú tých, ktorí sú iní ako oni. Nevnímajú svoje činy alebo myslenie ako nesprávne. Myslia si, že sú normálni a ospravedlňujú sa tým, že sa navzájom zhodujú. Potom plánujú mučiť a zabiť svojho kritika. Vidíš, ako sa dajú skazené činy ospravedlniť skupinovým myslením? Aký je ich problém?

Kritik hovorí skupine, že sú zlí, ale že on sám je dobrý a tiež, že Boh je jeho Otec. Skupina sa ho teda rozhodne zabiť, aby zistila, či je Boh skutočne jeho Otcom. Pretože ak by to tak bolo, Boh by ho predsa zachránil. Skupina sa cíti oprávnená, keď vraždí len preto, že niekto tvrdí, že je Boží syn.

Musíme uznať, že iba Ježiš má pravdu, a snažiť sa byť viac ako on. A ak má niekto iný názor, potom sa za neho pomodli slovami: „Otče, odpusť im, nevedia, čo robia. Keď sa teda nabudúce pristihneš, že ospravedlňuješ svoje vlastné myslenie alebo činy, zastav sa a opýtaj sa samého seba, čo by povedal alebo urobil Ježiš. A keď rozpoznáš, čo by Ježiš povedal alebo urobil, snaž sa čo najlepšie ho nasledovať a zároveň byť v pokoji so všetkými skupinami alebo ľuďmi, ktorí majú iné názory. Ty máš svoj názor, ja mám svoj, len Ježiš je celá pravda.

Je v tvojom živote niekto, kto je ti nepríjemný alebo je ťažké s ním vychádzať, alebo koho „len vidieť je ťažké“? Niekto, s kým je vzťah zvyčajne napätý? To vedie k hádkam, obviňovaniu a nezhodám. Hra na obviňovanie je stará zmluva „oko za oko“ a poškodzuje vzťahy. Namiesto toho, aby sme sa pozerali na „ich“ činy a obviňovali ich, je lepšie preskúmať svoje vlastné srdce a zistiť, prečo reagujeme negatívne. Zvyčajne sa vraciam do detstva a pýtam sa Otca, čo je koreňom. Kedy sa mi také niečo stalo a komu by som mala odpustiť. Zistila som, že to mení moju reakciu na náročného človeka v mojom živote.

Spotify

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť, sa môžu prihlásiť na odber TU.