Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – štvrtok 2.9.2021

Štvrtok 2.9.2021

Pre Šimona to bol bežný deň; noc strávená rybolovom, potom čistenie sietí a odpočinok doma s rodinou, než začal odznova. Noc bola sklamaním, pretože sa nechytili žiadne ryby. Viem si predstaviť Šimona, unaveného po nočnej práci, ako zachmúrene sedí pri svojich sieťach, v obavách nad financiami a starosťami o rodinu. Potom si tento učiteľ chcel požičať čln, aby mohol hovoriť s ľuďmi. Počúval Šimon vôbec to, čo Ježiš hovoril, alebo bol pohltený svojím sklamaním a zápasom so životom? Kde si v tejto scéne? Si jedným z davu, ktorý počúva každé Ježišovo slovo, a ak áno, čo ti hovorí? Alebo ťa, podobne ako Šimona, trápia životné výzvy?

Šimon sa práve chystal stretnúť s Ježišom; jeho život už nikdy nebude ako predtým. Ježiš povedal Šimonovi, aby išiel na ryby. Šimonovi to nedávalo zmysel. Cez deň nechytíte ryby a tak či tak ryby neboli, bolo to beznádejné. Šimona však niečo nútilo poslúchnuť a chytil doteraz najväčší úlovok! Šimon rozpoznal nadprirodzenú povahu toho, čo sa stalo, a že bol v prítomnosti Boha. Padol na kolená, usvedčený zo svojej hriešnosti. Rovnako ako Izaiáš (Iz 6, 5), jeho odpoveďou bolo oddeliť sa od Boha, ale Ježiš prišiel, aby k sebe ľudí pritiahol, oslobodil ich od hriechu a zmenil ich život. To sa stalo Šimonovi, keď ho Ježiš požiadal, aby ho nasledoval. Šimon zanechal všetko, aby nasledoval Ježiša.

Často premýšľam nad tým, že zanechám všetko. Je to možné? Bolo to pre Šimona, ale je to možné pre mňa? Viem, že keď som odišla z práce lekárky, od Boha prišla neklamná výzva, aby som ho nasledovala, a ja som mohla urobiť ten krok. Pani v našom kostole mala sen o Robertovi a mne v spoločnej službe a obraz hotela, ktorý sme zvažovali kúpiť. Bolo to nepochybné. Boh nás žiada, aby sme urobili, čo môžeme, a potom nás vedie k tomu, aby sme urobili nemožné, pretože je s nami. Počas našej cesty s ním toho bolo vždy dosť. Je darujúcim Otcom, ktorý hojne dáva svojim deťom; stačí sa pozrieť na veľkosť úlovku rýb.

Je niečo, k čomu ťa volá Otec alebo Ježiš? Ak si jedným z davu, možno by si mal povedať ostatným, čo si počul a videl. Je možné, že si povolaný tráviť čas v Ježišovej prítomnosti, počúvať ho a byť s ním. Ak si ako Šimon, môže to byť radikálna zmena životného štýlu. Ak nie si si istý a skutočne ťa volá Boh, potvrdí ti to nepochybným spôsobom.

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.