Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – štvrtok 25.8.2022

Štvrtok 25.8.2022

Ježiš vysvetľuje, že je veľmi dôležité „zostať bdelý“. Znamená to, že by sme nemali spať? Sám Ježiš spal, keď potreboval, takže my určite spať môžeme. Čo teda myslel tým „zostať bdelý“? Čítanie nám hovorí, že to znamená „byť pripravený“ na neočakávané udalosti, z ktorých sú dva typy, dobré a zlé.

Z duchovného hľadiska Ježiš vždy hľadá verných a rozvážnych služobníkov. Verní služobníci sú vždy pripravení konať tak, ako by konal ich pán. Rozvážni sluhovia sa vyhýbajú riziku, ktorému by sa ich pán vyhýbal. Keď hovoríme, čo hovorí Otec, a robíme to, čo robí, konáme duchovne. (Presne tak konal Ježiš). Vyhýbame sa  nežiaducemu riziku tým, že zostaneme v nebeskom kráľovstve a vyhýbame sa svetu. Inými slovami, zostávame si vedomí svojich vlastných myšlienok a pocitov, aby mohli odhaliť akýkoľvek svetský vplyv v našich srdciach. Svetský vplyv je spôsobený vierou v niečo, čomu neverí Ježiš. Keď identifikujeme takúto vieru, môžeme požiadať Ducha Svätého, aby ju nahradil pravdou.

Čo sa stane, keď pán nájde verného a rozvážneho sluhu? Dá mu na starosť celý svoj majetok! V duchovnom zmysle to znamená, že dostávame každý duchovný dar v nebeskej ríši; to znamená, že dostávame všetku jeho lásku, vieru a iné požehnania. Ale keď pán nájde sluhu, ktorý koná podľa svojho vlastného plánu, pošle ho preč. Miesto kvílenia a škrípania zubami sa mi zdá odkazovať na svet Sirôt, kde sa ľudia navzájom využívajú a zneužívajú. Je to prísny trest, ale je to trest, ktorý sme si zvolili; nie je to osud, ktorý by nám bol pridelený. Toto je teda potvrdenie tej istej voľby, ktorú ponúkol Mojžiš, keď povedal: „…vyber si teda život, nie smrť; požehnania, nie kliatby…“ (Deuteronómium 30,19). Máme moc vybrať si svoju vlastnú budúcnosť, preto v záujme vlastného pokoja a šťastia robme dobré rozhodnutia.