Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – štvrtok 3.6.2021

Štvrtok 3.6.2021

V dnešnom čítaní je znázornený ďalší základný princíp našej viery. Princíp je tento: „Božie slovo je tvorivé.“ Mnoho kresťanov to vie, ale nedodržiavajú zásadu transformácie svojej životnej skúsenosti. To je veľká škoda. Je to ako mať veľa peňazí, ale nikdy sa netešiť z ich míňania. Ich hodnota sa realizuje až vtedy, keď sú míňané. A iba vtedy, keď Božie slovo žije a je aktívne v našich životoch, má hodnotu. Pozrime sa teda na tento princíp a pozrime sa, ako môžeme zažiť Božie slovo v našom každodennom živote.

Ježiš povedal svojim učeníkom, že by mali ísť do mesta, kde sa stretnú s mužom, ktorý bude niesť nádobu na vodu. Mali ho nasledovať a hovoriť s pánom domu o miestnosti pre Paschu. A všetko sa stalo presne tak, ako povedal Ježiš. Zastavme sa a na chvíľu sa nad tým zamyslime. Vyvoláva to vo vašej mysli veľa otázok? Ako mohol Ježiš vôbec tak podrobne vedieť, čo sa stane? Nemyslím si, že by to všetko mohol tajne naplánovať bez toho, aby hovoril s nositeľom vody a pánom domu. Ale Ježiš na to nemal také súkromie. A nemyslím si, že Ježiš jednoducho videl nejakú udalosť v budúcnosti. Je to možné, ale nie som o tom presvedčený. Myslím si, že situáciu vytvorili slová, ktoré Ježiš povedal. Spomeňte si, ako Ježiš kedysi povedal učeníkom, aby chytili rybu a našli v jej ústach nejaké peniaze; a oni tak urobili! Urobili to preto, lebo Božie slovo vytvorilo situáciu, ktorá by inak nebola možná. Spomeňte si tiež, ako Boh na počiatku prehovoril a jeho slovo všetko stvorilo. A v Izaiášovi 44,26 sa uvádza, že Pán plní slová svojich služobníkov a plní predpovede svojich poslov. Božie slovo je tvorivé.

Ježiš neskôr lámal chlieb a hovoril so svojimi učeníkmi slovami: „Toto je moje telo.“ Stalo sa telom Kristovým, pretože Ježiš povedal, že ním je. Jeho slovo je tvorivé. Rovnako sa víno stalo jeho krvou. (Jedna z vecí, ktorá ma ako prvá priťahovala ku katolíckej viere, bola viera, že chlieb a víno sa môžu stať telom a krvou Krista.) Ježiš hovoril o všetkých udalostiach okolo jeho smrti a zmŕtvychvstania (samozrejme pred smrťou) a veci sa stali, ako povedal, nie preto, že videl do budúcnosti, ale preto, že tvoril budúcnosť už počas toho, ako tieto slová vyslovoval. Ľudia, ktorých priťahuje okultizmus, veria, že niektorí ľudia môžu predpovedať budúcnosť. Aj keby mohli, o čom pochybujem, stále ide o zlú napodobeninu skutočnej duchovnej sily. Božie slovo nepredpovedá budúcnosť, ono ju vytvára.

Ako teda možno prežívať tvorivé Božie slovo v každodennom živote? Keď sa modlíme a naše modlitby sú vypočuté, je to preto, že sme vo fyzickom svete hovorili to, čo hovorí Boh v duchovnej oblasti. Jeho slovo vytvorilo výsledok. A keď sa modlíme, ale naše modlitby ešte nie sú vyslyšané, je to preto, že sme vo fyzickom svete hovorili niečo, čo Boh ešte nepovedal v duchovnej oblasti, pretože ešte neprišiel čas. To vedie k ďalšej otázke. Ako môžeme vedieť, čo hovorí Boh? Samozrejme, že si môžeme prečítať Bibliu, aby sme videli, čo hovoril v minulosti. To, čo hovorí dnes, nikdy nevymaže to, čo povedal predtým, pretože Božie slovo je večné. Ale stále nám to nepovie presne to, čo hovorí práve teraz. Jediný spôsob, ktorý poznám, je modliť sa o vedenie Ducha Svätého, ktorý nás vedie vo všetkej pravde. Potom, ako nás učil Svätý Ignác prostredníctvom svojho exámenu, naučte sa rozlišovať príťažlivosť Ducha Svätého pôsobiaceho prostredníctvom svojich myšlienok a pocitov. S Vicki to robíme už veľa rokov. S disciplínou a praxou je tento stále tichý hlas v nás rozpoznateľný čoraz ľahšie. Keď si myslíme, že vieme, čo hovorí, môžeme to porovnať s tým, čo hovoril v minulosti. Ak je to konzistentné, deklarujme to nahlas. A ak správne rozoznáme správne slová, uvidíme, že to čo hovorí Boh sa stane tak, ako povedal. Keď uvidíme, že sa budú diať inak nemožné veci, vieme, že ho počujeme jasnejšie. Vicki aj ja nepochybujeme o tom, že zázraky sa dejú aj dnes. Prečo? Pretože Boh stále hovorí a jeho slovo je stále tvorivé. A jedným z cieľov modlitby je povedať, čo hovorí Boh, aby získal slávu, keď sa stane nemožná vec. A obaja sme videli, že sa stávajú na pohľad nemožné veci.

Modlitba je oveľa vzrušujúcejšia ako si mnoho ľudí myslí. Žehnám vám, aby ste mali obnovený modlitebný život.

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.