Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – štvrtok 6.1.2022

Štvrtok 6.1.2022

Myslím, že dnešné čítanie patrí medzi moje obľúbené. Je to prorocký obraz, ktorý dostal Izaiáš pred storočiami. Pre niektorých ľudí s duchovným rozlišovaním to však dokonale opisuje svet, v ktorom žijeme dnes. Každý, kto sleduje správy v televízii, si môže uvedomiť, že sa deje niečo zvláštne. Takmer všetky „správy“ sú zlé správy. Vražda, vojna a korupcia súperia s kritikou, súdom a škandálom. Všetci chcú našu pozornosť. To je samo o sebe zvláštne, pretože všetci máme hlad po nádeji, ktorú prinášajú dobré správy. Čo je však ešte zvláštnejšie, chceme vidieť veci, ktoré nám zatvrdzujú srdce. Pôsobí tu duchovná sila, ktorá spôsobuje, že chceme to, čo je pre nás zlé. Ako povedal Izaiáš: „Lebo, hľa, tma pokrýva zem a temnota národy…“ Otvorte oči, aby ste videli, čo sa práve teraz deje vo všetkých národoch! Ale veľa ľudí to nevidí. Prečo? Pretože si nevšímame, čo sa pre nás stalo normálnym. Naše fyzické zmysly sú naplánované tak, aby nás upozornili na zmeny v našom prostredí. Zoberme si gazelu: musí si všimnúť každú zmenu, ktorá by mohla prezradiť prítomnosť leva. Môže byť hladná, na zlom mieste s malým množstvom trávy, ale neutečie na lepšie miesto. Väčším nebezpečenstvom nie je lev (ktorý zožerie len jednu gazelu), ale neplodnosť spôsobená podvýživou (ktorá časom zničí celé stádo a levy tiež!) Izaiáš videl, že celá ľudská rasa je ako také gazely, ktoré čelia zničeniu, pretože zostávajú na tom istom zlom mieste, pretože sa to stalo pohodlným vďaka svojej normálnosti.

Ale Izaiáš videl aj toto. „…Ale nad tebou sa zaskvel Pán a jeho sláva sa zjavila nad tebou. Národy prichádzajú k tvojmu svetlu a králi k žiare, čo ti vzišla…“ Toto je, samozrejme, prorocký obraz Ježiša; ale nielen Ježiša. Týka sa všetkých, v ktorých prebýva Ježišov duch, Duch Svätý. Týka sa aj teba a mňa. Izaiáš hovorí s tebou a so mnou! A aký je dôsledok svetla, ktoré nosíme? „…vtedy uvidíš a zažiariš, triasť a šíriť sa ti bude srdce, veď sa k tebe obráti bohatstvo mora, poklady národov prídu k tebe…“ Toto je naozaj dobrá správa! Prináša nádej a budúcnosť. To je to, čo potrebuje naozaj každý.

Ale srdcia mnohých tak stvrdli, že opovrhujú práve tým, čo potrebujú na prežitie. Nebuďte prekvapení, ak si niektorí okolo vás myslia, že Vianoce sú len sviatkom konzumu. Sú v tme. Nemôžu vidieť duchovný význam, ktorý videl Izaiáš. Nemôžu vidieť žiadne svetlo, pokiaľ niekto, kto nosí svetlo, nepríde do ich tmy. A aj tak môžu uprednostniť temnotu, ktorá sa pre nich stala normálnou.

Ale ty a ja sme iní. Sme vo svete, ale nezdieľame jeho fatalizmus a beznádej. Nie! Máme svetlo večného duchovného života. Rozhodli sme sa odísť od biedy sveta a vstúpiť do nádeje a radosti Kráľovstva. Láska Boha Otca žije v nás. A keď sa vnútorná duchovná pravda stane prejavom lásky navonok, potom si to svet všimne. A niektorí budú priťahovaní k vám a ku mne. Ďakujte a chváľte, že máte to, čo máte. Buďte požehnaní.

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.